Mavi bayrak gitti ödül geldi

Kamuoyu, Bodrum kıyılarını kirleten balık çiftliklerine karşı önlem alınmasını beklerken, Güllük Körfezi'ndeki Kılıç Şirketler Grubu Su Ürünleri Yetiştiriciliği Tesisleri'ne Tarım ve...
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Kamuoyu, Bodrum kıyılarını kirleten balık çiftliklerine karşı önlem alınmasını beklerken, Güllük Körfezi'ndeki Kılıç Şirketler Grubu Su Ürünleri Yetiştiriciliği Tesisleri'ne Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in de katıldığı törenle ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi verildi. Eker'in karşılaşmamak için güzergâhını değiştirdiği çevreciler ise "Mavi bayraklar gidiyor, AİHM'ye başvuracağız" dedi.
Muğla Kültür Balıkçıları ve Su Ürünleri Yetiştiricileri Derneği'nin daveti üzerine önceki gün Bodrum'a gelen Eker, turizmci ve çevrecilerin kendisini protesto edeceğini haber alınca güzergâhını değiştirdi. Kendisini Güvercinlik'te bekleyen Torba Güzelleştirme Derneği üyeleri, Boğaziçi köylüleri, turizmciler ve çevrecilerle karşılaşmak istemeyen Eker, geceyi geçirdiği Rixos Otel'in sahilinden bir yata binerek, doğrudan balık çiftliklerinin faaliyet gösterdiği Salih Adası'na gitti. Eker, Açık Deniz Güney Ege Su Ürünleri Yetiştiriciliği Tesisleri'ni gezerken, aynı zamanda Muğla Kültür Balıkçıları ve Su Ürünleri Derneği Başkanı da olan tesis sahibi Orhan Kılıç çiftliklerin kirlilik yaratmadığını savundu.
Daha sonra balık çiftliğine 'ISO 14001' bayrağı çekildi. Eker, törende yaptığı konuşmada, turizm ve balıkçılık sektörünün kırmızı ve mavi kuvvetler gibi birbirleriyle karşı karşı getirilmesinin doğru olmadığını belirterek "Tüm çiftliklerin bu belgeyi almasıyla yaşanan sorunların büyük ölçüde ortadan kalkacağına inanıyorum" dedi.
Güvercinlik sahilinde bekleyen çevreci grup ise, Eker'in kendileriyle karşılaşmamak için güzergâh değiştirmesine tepki gösterdi. Protestocular arasında yer alan eski Yeşiller Partisi Genel Başkanı Bilge Contepe, 140 çiftliğin bölgede çevre katliamı yaptığını söyledi. Contepe, "Salgın hastalıklar başlarsa kimse şaşırmasın. Böyle bir ortamda balıkçılara uyarı yerine ödül verilmesi bizleri şoke etti. Olayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyarak 6 yıldır feryatlarımızı duymayan hükümetlerin yerine dünyanın feryadımızı duymasını isteyeceğiz" dedi.
Eker dönüşte yakalandı
Eker, Salih Adası'ndan dönüşte çevrecilere yakalandı. Torba Güzelleştirme Derneği Başkanı Asiye Demirel'in, balık çiftliklerinin yarattığı kirlilikle ilgili bilimsel raporların bulunduğu bir dosya verdiği Eker, "Durum dediğiniz gibi çok vahimse, gerekli araştırmalar yapılır" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7582777582770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.