Mavi bayrak yüzde 10 arttı

Türkiye'deki mavi bayraklı plajları denetleyen Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Genel Müdürü Erol Güngör, bu yıl plajlarda mavi bayrak oranının geçen yıla göre yüzde 10 artarak 99'a ulaştığını söyledi.

İZMİR - Türkiye'deki mavi bayraklı plajları denetleyen Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Genel Müdürü Erol Güngör, bu yıl plajlarda mavi bayrak oranının geçen yıla göre yüzde 10 artarak 99'a ulaştığını söyledi.
Mavi bayrak uygulamasının 1987'de Fransa'da başladığını ve Avrupa Çevre Eğitim Vakfı koordinasyonunda 22 Avrupa ülkesinde uygulandığını belirten Güngör, Avrupa Çevre Eğitim Vakfı'na 111 mavi bayrak için başvurduklarını ve 110 bayrak aldıklarını kaydetti. Türkiye'de geçen yıl 90 plajda, dünyada ise 1949 plajda mavi bayrak dalgalandığını kaydeden Güngör, bir plajın mavi bayrak alması için suyun niteliği, işletme ve güvenlik başlıklarında 26 kriteri yerine getirmesi gerektiğini kaydetti. Güngör, "Mavi bayraklı her plajda turizm sezonunda 15 gün arayla mikrobiyolojik, fiziksel ve ph parametreleri ile analizler yapılmakta" dedi.
Mavi bayraklı plaj ve marinaların uluslararası tur
operatörlerinin de kataloglarında yer almaya başladığını belirten Güngör, Antalya'da 50, Muğla'da 22, İzmir'de 20, Balıkesir ve Elazığ'da ikişer, Aydın, Trabzon ve Isparta'da da birer, plaja mavi bayrak verildiğini kaydetti. Erol Güngör, İstanbul'da iki, Muğla'da üç, Antalya'da üç, İzmir, Balıkesir ve Aydın'da birer marinada mavi bayrak dalgalanacağını sözlerine ekledi.