'Mavi Hat'ta 26 tutuklama

BOTAŞ'taki ihale yolsuzluğuna yönelik Mavi Hat Operasyonu'nda gözaltına alınan zanlılardan 26'sı, ihaleye fesat karıştırdıkları ve rüşvet alıp verdikleri gerekçesiyle tutuklandı.

ANKARA - BOTAŞ'taki ihale yolsuzluğuna yönelik Mavi Hat Operasyonu'nda gözaltına alınan zanlılardan 26'sı, ihaleye fesat karıştırdıkları ve rüşvet alıp verdikleri gerekçesiyle tutuklandı.
Enerji Bakanı Güler, yolsuzluk iddiaları üzerine BOTAŞ genel müdür yardımcıları Rıza Çiftçi ve Şakir Arıkan'ı 4 Ekim'de görevden almış; BOTAŞ'tan sorumlu Enerji Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Bekir Aksoy da görevinden istifa etmişti. Enerji Bakanlığı, görevden alınan ve istifa eden bürokratlar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş; Ankara Emniyeti de soruşturma başlatarak 43 kişiyi gözaltına almıştı. BOTAŞ'daki ihale yolsuzluğunda elebaşının Beyaz Enerji-3 operasyon'unda adı elebaşı olarak geçen Ezgi İnşaatın sahibi İbrahim Selçuk olduğu öne sürülmüştü. Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ndeki sorgusu tamamlanan zanlılardan 28'i dün Ankara Adalet Sarayı'na sevk edildi. Diğer zanlıların ise Emniyet'teki sorgusunun sürdüğü öğrenildi.
Nöbetçi mahkemede hâkim karşısına çıkarılan 28 zanlıdan 26'sı tutuklandı. Tutuklu zanlılar arasında istifa eden Aksoy ve görevden alınan Çiftçi de bulunuyor. İki zanlı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.