Mavi Kitap savaşı

Ermeni soykırımı iddialarına karşı, iktidarla 'ortak bir yanıt' oluşturmak için harekete geçen CHP lideri Deniz Baykal'ın önemli bir kaynak olarak gösterilen 'Mavi Kitap'la ilgili sözleri tartışma yarattı.

İSTANBUL - Ermeni soykırımı iddialarına karşı, iktidarla 'ortak bir yanıt' oluşturmak için harekete geçen CHP lideri Deniz Baykal'ın önemli bir kaynak olarak gösterilen 'Mavi Kitap'la ilgili sözleri tartışma yarattı. Baykal kitap için "1. Dünya Savaşı koşulları altında, propagandaya yönelik olarak hazırlatılmıştır. Şimdi onu bilimsel bir yayın gibi değerlendirmek doğru değildir" demişti.
Tartışmaya BBC de katıldı. BBC Türkçe Servisi'nden Ayça Abakan, Ermeni meselesiyle ilgili iki araştırmacıya (Atatürk ve Günümüzde Türkler adlı kitapların yazarı Andrew Mango ile Mavi Kitap'ın önsözünün yazarı Ara Sarafyan) Mavi Kitap'ı sordu.
Mango: Ciddiyetsiz
BBC: Mavi Kitap'ı siz nasıl tanımlıyorsunuz?
Andrew Mango: Mavi Kitap, İngiliz hükümetinin 1. Dünya Savaşı'nda yayımladığı bir kitaptır. Aslında iki kitap yayımlanmıştı. Birincisi Almanların mezalimi hakkında. Almanlarla ilgili kitabın tamamen propaganda eseri olduğu sonra resmen itiraf edildi. Ermeni meselesiyle ilgili kitaba gelince. Bunu yazanların başında bir İngiliz diplomat vardı: Lord Bryce. Sonradan İngiltere'nin Washington elçisi tayin edilmişti. Amerika o zaman daha savaşa girmemişti. Ve Alman propagandası o dönem Amerika'da oldukça kuvvetliydi. Amerikan kamuoyunu müttefikler lehine çevirmek amacıyla böyle bir kitap hazırlandı. Ünlü tarihçi Arnold Tonynbee de çalışmaya katıldı, ama iyi bir tarihçi olduğu için daha sonra bir kitabında bunun propaganda olduğunu itiraf ediyor. Bugünlerde hiçbir ciddi tarihçi Mavi Kitap'a önemli belge gözüyle bakmıyor.
Sarafyan: Kanıt var
BBC: 'Mavi Kitap'ın içeriğini anlatır mısınız bize?
Ara Sarafyan: Yazarı hukuk profesörü Lord Bryce. Bir diğer yazar da daha sonra büyük bir tarihçi olacak Arnold Toynbee. Ermeni soykırımıyla ilgili İngiliz tezlerinin mimarları bu kişilerdi.
BBC: 'Mavi Kitap'ın içerdiği bilgilerin asılsız olduğu savlarını nasıl yorumluyorsunuz?
Aslında ben bundan beş yıl önce 'Mavi Kitap'ın eleştirel bir yenidenbasımını yaptım. Bu sırada İngilizlerin elde ettikleri ve çoğu ABD'de olan belgelerin orijinallerine ulaştım. Bu belgeler de Osmanlı döneminde İç Anadolu'da görevli bulunan Amerikan konsoloslarının ifadeleri çoğunlukla. Trabzon, Harput, Mersin ve Halep, Şam, Bağdat gibi kentlerde görev yapan kişiler. Kitabın çekirdeğini ABD Dışişleri Bakanlığı'nın arşivleri oluşturuyor. Bakanlık 1915 sonlarına doğru Ermenilerin içinde kötü koşullarını duyurmak ve yardım toplamak amacıyla bu kayıtları kamuoyuna açıklamıştı. İngilizler de bu belgeleri ele geçirdiler ve propaganda da dahil kendi amaçları için kullandılar. Ama verilmiş olan bilgilerin doğruluğu, kayıtlardadır. İngiltere'de yeniden basımını yaptığımız 'Mavi Kitap'ta, belgelerin orijinallerine gidilmiştir. 'Mavi Kitap' akademik anlamda güvenilirdir.


    http://www.radikal.com.tr/7405137405130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.