'Mavi Kitap' yanıtı gizlendi

TBMM'nin Ermeni soykırımı iddiaları konusunda kullanılan kaynaklardan olan Mavi Kitap'ın reddedilmesi için Britanya Avam Kamarası'na yaptığı başvuruya olumsuz yanıt verildiği, ancak 16 Mayıs'ta gelen mektubun kamuoyundan gizlendiği öğrenildi.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - TBMM'nin Ermeni soykırımı iddiaları konusunda kullanılan kaynaklardan olan Mavi Kitap'ın reddedilmesi için Britanya Avam Kamarası'na yaptığı başvuruya olumsuz yanıt verildiği, ancak 16 Mayıs'ta gelen mektubun kamuoyundan gizlendiği öğrenildi.
Avam Kamarası Başkanı Michael Martin'in mektubunda, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın gönderdiği mektup ve belgeleri Avam Kamarası Kütüphanesi'ne koydurttuğunu bildirdiği öğrenildi. Britanya Büyükelçisi Peter Westmacott da Arınç'a gönderdiği bir mektupta, kitabın yazarları Lord Bryce ve Arnold J. Toynbee ile ilgili olarak "Ahlaki ya da entelektüel sahtecilik yaptıklarını iddia edenler çok azdır" ifadelerine yer verdi.
AKP ve CHP'nin karşı kampanyası
AKP ve CHP'nin Ermeni soykırımının 90. yılı nedeniyle Ermeni diasporasının kampanyasına karşı kampanya kapsamında düzenledikleri etkinlikler kapsamında en önemlisi, 'Mavi Kitap'ın reddedilmesi için Britanya Avam Kamarası'na mektup göndermek olmuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7639347639340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.