Mavi Marmara şehidinin babası Radikal'e konuştu:

Mavi Marmara şehidinin babası Radikal'e konuştu:
Mavi Marmara şehidinin babası Radikal'e konuştu:
Mavi Marmara saldırısında şehit olan 19 yaşındaki Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan, İsrail'in özür dilemesinin ardından Radikal'e konuştu: "Ambargonun kaldırıldığı doğruysa memnun oluruz, Furkan da bu uğurda şehit olmuştu."
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Radikal.com.tr - Mavi Marmara saldırısında şehit olan ve Mavi Marmara saldırısının sembol ismi olan 19 yaşındaki ABD vatandaşı Furkan Doğan'ın babası, İsrail 'in özür dilemesi ve tazminat ödemeyi kabul etmesinden ziyade Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılmış olmasına sevindiklerini söyledi. Radikal'e konuşan Ahmet Doğan, " Oğlum ve diğer 8 şehit, Mavi Marmara'da Gazze'ye olan ambargonun kaldırılması uğrunda şehit olmuştu" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Furkan ve diğer şehitlerimiz olduğunda bunu söylemiştik. Özür dileme ve tazminatın yanı sıra en önemlisi ambargonun kaldırılmasıydı. Eğer Ambargonun kabul edilmesi şartını da kabul ediyorlar ve ambargoyu kaldırıyorlarsa şehadetin ambargonun kalkmasıyla sonuçlandığı için amacına ulaştığını düşünüyorum. İnşallah sözlerinde dururlar. İsrail'e somut olarak sonuçlarını görmeden inanamıyorum. Ambargonun kaldırılması uğrunda şehit oldu. Furkan'da oraya ambargonun kırılması için gitmişti. Ambargo kalkıyorsa Furkan ve diğer şehitler amacına ulaşmış demektir. Eğer bu şartlar yerine getirilirse ve ambargo kaldırılırsa bizde amaca ulaştığı için memnun oluruz."

FURKAN DOĞAN 19 YAŞINDAYDI

Mayıs 2010'da gönüllü olarak İsrail ablukası altındaki Gazze'ye insani yardım götüren Gazze filosunda yer aldı. Mavi Marmara gemisinde kampanyaya katılan Doğan, İsrail askerlerinin filoya saldırısında öldürüldü. Adli Tıp raporuna göre Doğan 45 cm'den daha kısa bir mesafeden yüzünden, kafasının arkasından, iki kez bacağından ve bir kez de sırtından olmak üzere toplam 5 kez vurulmuştu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin hazırladığı rapora göre Furkan Doğan, İsrail komandoları tarafından "infaz" yöntemiyle öldürüldü. Raporda, 19 yaşındaki Furkan Doğan'ın elindeki küçük kamera ile çekim yaparken iki kere kafasından olmak üzere defalarca vurulduğu ifade edildi. Adli tıp raporundan yola çıkarak Furkan Doğan'ın güvertede bilinci açık ya da yarı bilinçli bir zaman yattığını ve daha sonra yüzünden vurulduğu tespit edildi. Doğan'ın cenazesi 4 Haziran 2010 Hunat Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Kayseri'nin Talas ilçesinde toprağa verilmişti.


  http://www.radikal.com.tr/112630311263035

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @fidel çınar - rosenrot

  1- zamanla beyaz türkler ve beyaz kürtlerin gerçek türk ve kürtleri birbirine zorla düşman edişinin önüne de İslam kardeşliğiyle geçildiğini göreceksin. Ama o zaman buna da bir kulp bulacaksın. 2- Buradaki kürt kardeşlerimize yapılan eziyeti kutsayıp oradaki insanlara yapılan zulmü görmemek seni israilin göbekli bürokratlarından farksız yapıyor. zulüm her yerde ve herkese zulümdür.

  şehit kavramı - vesmolla

  bu ülkenin herhangi bir vatandaşı başka bir ülkede öldürülünce şehit mi demek gerekiyor? israil türkiyeye savaş ilan etti de haberimiz mi yok? bile bile ŞOV amaçlı kundaktaki bebekleri dahi kullanarak adamların karasularını işgal et sonra da şehit ilan edil.. oh ne ala. ölenler için diyecek tek şey var o da boşu boşuna öldüler.. ayrıca bu özür hikayelerini hatta masallarını çocuklar dahi yemez. taşeronlardan düşman olmaz. babaları istedi barıştılar. barışmış gibi yaptılar

  şehitlik - mineoz

  şehit in tanımı "kutsal bir ülkü, din veya inanç uğrunda ölen kimse." olarak yapılıyor. yani aslına bakarsanız o kadar çok şehit var ki...çatışmalarda ölen pkk lılar, güvenlik güçleri, Suriye'de savaşıp ölen her iki taraftan insanlar, israil askerleri, filistinliler, usame bin ladin....dünya şehitten geçilmiyor. acıları hafifletmek için ölümü kutsamak zorunda hissediyor herkes kendini. ölümü kutsadıkça da kan durmuyor. herkes kendinin şehidi, karşı tarafın teröristi zira. çok yazık.

  Roboski - Fidel Cinar

  Araplar icin bukadar cirpinan ve didinen islamcilar birazda kapi komsusu kurtler icin insanlik gosterse. Bu din kardesligi Kurtler olunca hep unutuluyor. Ya roboski de turk savas ucaklari ile bombalanarak paramparca edilen Kurt yurtaslarimizin sesine ses verin bir ozur cokmu zor. Hani askeri vesayet donemi bitmisti. Hani darbeciler yargilaniyordu. Nerde o hava kuvetleri komutani hepsi mukafatlandirildi ustun hizmet madalyasi verildi.

  Küre de kaldırılsın. - Su Cemre Sim

  Küre Müslüman ülkelerin işgalinde kullanılacak,özür dilese ne olur?İsrail o gençleri öldürecek kadar nasıl aptal oldu,anlamak olası değil.