Mavi Marmara şehidinin babası Radikal'e konuştu:

Mavi Marmara şehidinin babası Radikal'e konuştu:
Mavi Marmara şehidinin babası Radikal'e konuştu:
Mavi Marmara saldırısında şehit olan 19 yaşındaki Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan, İsrail'in özür dilemesinin ardından Radikal'e konuştu: "Ambargonun kaldırıldığı doğruysa memnun oluruz, Furkan da bu uğurda şehit olmuştu."
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Radikal.com.tr - Mavi Marmara saldırısında şehit olan ve Mavi Marmara saldırısının sembol ismi olan 19 yaşındaki ABD vatandaşı Furkan Doğan'ın babası, İsrail 'in özür dilemesi ve tazminat ödemeyi kabul etmesinden ziyade Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılmış olmasına sevindiklerini söyledi. Radikal'e konuşan Ahmet Doğan, " Oğlum ve diğer 8 şehit, Mavi Marmara'da Gazze'ye olan ambargonun kaldırılması uğrunda şehit olmuştu" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Furkan ve diğer şehitlerimiz olduğunda bunu söylemiştik. Özür dileme ve tazminatın yanı sıra en önemlisi ambargonun kaldırılmasıydı. Eğer Ambargonun kabul edilmesi şartını da kabul ediyorlar ve ambargoyu kaldırıyorlarsa şehadetin ambargonun kalkmasıyla sonuçlandığı için amacına ulaştığını düşünüyorum. İnşallah sözlerinde dururlar. İsrail'e somut olarak sonuçlarını görmeden inanamıyorum. Ambargonun kaldırılması uğrunda şehit oldu. Furkan'da oraya ambargonun kırılması için gitmişti. Ambargo kalkıyorsa Furkan ve diğer şehitler amacına ulaşmış demektir. Eğer bu şartlar yerine getirilirse ve ambargo kaldırılırsa bizde amaca ulaştığı için memnun oluruz."

FURKAN DOĞAN 19 YAŞINDAYDI

Mayıs 2010'da gönüllü olarak İsrail ablukası altındaki Gazze'ye insani yardım götüren Gazze filosunda yer aldı. Mavi Marmara gemisinde kampanyaya katılan Doğan, İsrail askerlerinin filoya saldırısında öldürüldü. Adli Tıp raporuna göre Doğan 45 cm'den daha kısa bir mesafeden yüzünden, kafasının arkasından, iki kez bacağından ve bir kez de sırtından olmak üzere toplam 5 kez vurulmuştu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin hazırladığı rapora göre Furkan Doğan, İsrail komandoları tarafından "infaz" yöntemiyle öldürüldü. Raporda, 19 yaşındaki Furkan Doğan'ın elindeki küçük kamera ile çekim yaparken iki kere kafasından olmak üzere defalarca vurulduğu ifade edildi. Adli tıp raporundan yola çıkarak Furkan Doğan'ın güvertede bilinci açık ya da yarı bilinçli bir zaman yattığını ve daha sonra yüzünden vurulduğu tespit edildi. Doğan'ın cenazesi 4 Haziran 2010 Hunat Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Kayseri'nin Talas ilçesinde toprağa verilmişti.