Mavi Marmara'nın keşif raporu mahkemeye ulaştı

Mavi Marmara'nın keşif raporu mahkemeye ulaştı
Mavi Marmara'nın keşif raporu mahkemeye ulaştı
10 kişinin öldüğü Mavi Marmara baskınıyla ilgili hazırlanan keşif raporu mahkemeye ulaştı. 3 uzman tarafından hazırlanan raporda, "Atışların bazen hedef gözetilerek bazen de hedef gözetilmeksizin öldürücü nitelikte olduğu anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Gazze'ye insani yardım taşıyan "Mavi Marmara" gemisine yönelik 31 Mayıs 2010 yılında İsrail askerlerince düzenlenen ve 10 kişinin öldüğü baskına ilişkin, aralarında olay tarihinde İsrail Genelkurmay Başkanı olan Rau Aluf Gabiel Ashknazi'nin de bulunduğu 4 sanığın yargılandığı davanın 10. duruşması yapıldı. Bu duruşmada 25 Mayıs 2015 tarihinde Mavi Marmara gemisinde yapılan keşfe ilişkin düzenlenen bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştı. 3 uzman bilirkişi tarafından hazırlanan raporda, "atışların bazen hedef gözetilerek bazen de hedef gözetilmeksizin öldürücü nitelikte olduğu anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.

GEMİNİN BASKINA UĞRAYAN KISIMLARI

Raporda öncelikli olarak mağdur beyanları doğrultusunda Mavi Marmara gemisinin baskına uğrayan kısımlarının tespit edildiği belirtildi. Buna göre tespit edilen yerler, geminin en üst katında bulunan seyir güverte ve sırasıyla alt katlara doğru köprü güverte, üst güverte ile birlikte köprü üstü (kaptan köşkü) ve burun tabir edilen noktalarında saldırının gerçekleştiği belirtildi. Devamında ise geminin bu kısımlarının fiziki özellikleri detaylı olarak anlatıldı.

"MAVİ MARMARA GEMİSİ 67 GÜN BOYUNCA İSRAİL DEVLETİ KONTROLÜNDE KALDI"

Raporda, Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010 günü İsrail Devleti tarafından el konulduğu ve 7 Ağustos 2010 tarihinde ise serbest bırakıldığı belirtilerek geminin 67 gün boyunca İsrail Devleti'nin kontrolünde kaldığı vurgulandı.

"GEMİDE BULUNULMASI GEREKEN BİR ÇOK BULGUNUN TAMAMEN YOK EDİLDİĞİ YA DA TAHRİF EDİLEREK İNCELENEMEZ HALE GETİRİLDİĞİ..."

Geminin teslim alındıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı'nca incelendiği de hatırlatılan raporda, "Yapılan incelemede anlaşıldığı kadarıyla bu 67 günlük süreç içerisinde Mavi Marmara gemisinde çeşitli boya, temizlik vb. işlemler yapılarak gemide bulunulması gereken bir çok bulgunun tamamen yok edildiği ya da tahrif edilerek incelenemez hale getirildiği anlaşılmaktadır" denildi.

"MERMİ ÇEKİRDEĞİ GİRİŞ DELİKLERİ HALEN ÇIPLAK GÖZLE GÖRÜLÜYOR"

Keşif sırasında ifade veren mağdurların beyanlarına da yer verilerek mağdurların gösterdikleri bazı bölgelerde aradan geçen zamana rağmen mermi çekirdeği giriş deliklerinin halen çıplak gözle görüldüğü belirtildi. Raporda mermi giriş deliklerinin üzerinde yapılan değişikliklerden dolayı, (boyama, macun ile doldurma, parça değişimi gibi) gerekli 'Atış Yönü Tayini' incelemesinin yapılamadığı vurgulandı.

"SEYİR GÜVERTEDE BULUNANLAR 'AÇIK HEDEF' DURUMUNDA"

Raporda, keşif sırasında mağdur beyanlarındaki anlatımlara göre, İsrail askerlerinin güverteye helikopterden ip ve merdiven kullanılarak indikleri, bu sırada ateşli silah kullandıkları, indikten sonra da seyir güverteyi ele geçirdikleri ve daha sonra da alt güvertenin görülebilen yerlerinde olan insanlara silahla ateş ettikleri anlaşılmıltır" denildi. Raporda ayrıca, seyir güvertenin tamamen açık olduğu bu alanda bulunan kişilerin üst bölgeden gelebilecek atışlar için 'açık hedef' durumunda oldukları tespit edilmiştir ifadesine yer verildi.

"BAZEN HEDEF GÖZETEREK BAZEN İSE HEDEF GÖZETMEKSİZİN YAPILAN ATIŞLARIN ÖLDÜRÜCÜ NİTELİKTE OLDUĞU ANLAŞILMIŞTIR"

Raporun sonuç kısmında, şu ifadelere yer verildi.  Keşifte hazır bulunan mağdurların beyanları ile dosyada bulunan belge ve diğer bilgiler ışığında yapılan değerlendirmede, İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisini ele geçirmek üzere hareket ettikleri bu amaçlarını engellemek isteyen kişileri etkisiz hale getirmek için ateşli silah kullandıkları, olayda uzun ve kısa namlulu yiv-setli ateşli silah, av tüfeği ile basınçlı plastik mermi ve boya kapsülleri atan silah kullandıkları, kullanılan tüm silahların bazen hedef gözeterek bazen ise hedef gözetmeksizin yapılan atışların öldürücü nitelikte olduğu anlaşılmaktadır" denildi.

KIRMIZI BÜLTENİN AKIBETİ ADALET BAKANLIĞI'NA SORULACAK

Bugün yapılan duruşmada mağdur ifadelerinin alınmasına devam edildi. Türk ve yabancı uyruklu mağdurların yaşadıkları olayları anlatmalarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık 4 İsrailli asker hakkındaki 'kırmızı bülten' akıbetinin Adalet Bakanlığ'na sorulmasına karar vererek duruşma Nisan ayına erteledi.

Ümit TÜRK/İSTABUL-DHA