Mavi turda yeni dönem yumuşak geçişle başladı

MUĞLA - Özel Çevre Koruma Kurumu’nun (ÖÇKK) Göcek ve Dalaman koylarıyla ilgili olarak merakla beklenen düzenlemesi, dün yürürlüğe girdi. ÖÇKK devriye botu, tekne kaptanlarını uyarırken, yarın yapılacak bilgilendirme toplantısına kadar esnek davranma kararı alındı. 15 kadar günübirlik tur teknesi uygulamayı protesto etti. ÖÇKK Başkanvekili Ahmet Özyanık, “Bunu yapmazsak birkaç yıl sonra Göcek koylarına artık kimse gelmez.  Yapmak istediğimi tam anladıkları zaman zaten bize teşekkür edeceklerini çok iyi biliyorum” dedi.
26 maddelik yeni uygulama planıyla atık tankı olmayan teknelerin koylara girmesi yasaklanıyor. Atıkların gelişigüzel boşaltılmaması için teknelere çipli kartla takip sistemi getiriliyor. 36 koydan Hamam ve Yassıcalar koylarının iç kesimleri ve Kurşunlu Koyu’na günübirlik teknelerinin girmesi yasak. Özel yatlarsa Haman Koyu’ndaki belli bir bölüm dışında bu koylara sadece gece konaklama amaçlı girebilecek. Günlüklü, Kargılı, Akbükü, Boynuzbükü, Taşyaka, Kille, Sarsala, Yassıcalar Batı kesimi, Domuz Adası, Zeytinli, Göbün, Kış Limanı ve Göcek Adası günü birlik ve diğer teknelere açık.
Günübirlik tur tekneleri hassas deniz çayırlarına sahip Yassıca adalarının batısında açıktaki şamandıralara demirleyecebilecek. İsteyenler yüzerek adalara gidecek. Belli sayıda özel yatın da bu koylara yalnızca geceleri ve konaklama amaçlı olarak bağlanmasına izin verilecek. (dha)