Mavi yolculukta düzen değişiyor

Mavi yolculuğun en gözde rotaları Göcek ve Dalaman koylarında, 1 Ağustos'ta yeni dönem başlıyor. Artık sintine sularını mavi sulara boşaltmak; yüzer diskotek haline gelmiş teknelerle dağı taşı inletmek yok.26 maddelik yönetmeliği hazırlayan: Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı (ÖÇKK). Hedef: ‘Fethiye Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde biyolojik çeşitliliği korumak, kirliliği önlemek. ÖÇKK Başkanvekili Ahmet Özyanık umutlu: “Göcek ve Dalaman koyları dünyanın çok daha önemseyeceği bir yer haline gelecek.”

Peki altı gün sonra Göcek ve çevresinde ne değişecek?

* Göcek Körfezi ve Göcek Dalaman koylarında deniz çayırlarının korunması amacıyla Göcek Körfezi, Yassıca adaları iç denizi ve çevresi ile Yassıca adaları batısı, Zeytinadası, Tersane Adası, Kurşunlu Koyu, Sıralıbük Koyu, Sarsala Koyu’nun bazı bölümlerine demirleme yapılamayacak, gemiler sadece mevcut iskele, rıhtım, mapa ve şamandıralara bağlanacak. Ağaçlara bağlanmak da yasak.

* Göcek-Dalaman koylarında bağlanma yeri sayısı kadar gemi bulunacak. Mapalarda gemiler en fazla 11 gün bağlı kalabilecek.

* Atık su depolama tankı olmayan gemi koya giremeyecek.

* Koylara gelen gemiler, çipli kart alacak. Pis sularını Göcek Körfezi’ndeki ortak atık alım tesisine veya atık alım gemisine verecek ve bunu çipli kartına işletecek. Denetimlerde kantını gösterecek. Koylara belirlenen katı atık alım noktaları dışında kesinlikle katı atık bırakılamayacak.

* Gemilerde Gürültü Kirliliği Yönetmeliği’ne aykırı olarak müzik yayını yapılması yasak.

* Konaklama yerlerinde ve kapalı koy içlerinde güvertede açıkta yemek pişirilmek yasak.

* Sit alanlarında kalan Hamam Koyu, Tersane Adası, Domuz Adası ve Bedri Rahmi Koyu’nda dalış yapmak yasak.

* Yassıca Adaları günübirlik gezi teknesi türü gemilere kapandı. Günübirlik tekneler adanın batısındaki şamandıralara bağlanacak. Diğer teknelerse bu adalarda ancak gece konaklayabilecek.

* Göcek ve Dalaman koylarında günübirlik gezi teknesi türündeki gemiler, 10.00-20.00 saatleri arasında, haritada belirlenen Göcek Körfezi, Göcek Adası güneyi, Zeytinli Adası ve Domuz Adası, Yassıca Adası batı kısmı, Sarsala, Taşyaka, Boynuzbükü, Atbükü, Günlüklü, Kargılı, Kille koylarına girecek. Günübirlik tekneler bu koyların haricinde Göcek ve Dalaman koylarına giremeyecek.

* Denetimlerin koordinasyonundan Muğla Valiliği sorumlu. Yönetmeliğe uymayanlar hakkında 2872 sayılı Kanunun 21, 22’nci maddeleri ve diğer mevzuatta yer alan idari ve cezai hükümlere göre işlem yapılacak.