'Mavi'de gözaltısız sorgu

Türkiye ile Rusya'nın en tartışmalı ortak projesi olan 'Mavi Akım' boru hattıyla ilgili dava hazırlıkları DGM'de sürüyor.

ANKARA - Türkiye ile Rusya'nın en tartışmalı ortak projesi olan 'Mavi Akım' boru hattıyla ilgili dava hazırlıkları DGM'de sürüyor. Soruşturmayı yürüten DGM Savcısı Cengiz Köksal, kendisinden önce aynı soruşturmayı sürdüren savcı Nuh Mete Yüksel ve 'Beyaz Enerji' davasını açan Talat Şalk'tan farklı bir yol izliyor. Savcılık gözaltı yerine BOTAŞ bürokratlarını DGM'ye çağırıp
'bilgisine' başvuruyor.
Yöntem farklı
'Beyaz Enerji' davasında yaşanan usul tartışmaları nedeniyle titiz bir çalışma yürüten Cengiz Köksal, 'kendine has' yöntemlerle bilgi topluyor.
'Beyaz Enerji Operasyonu' nda şüpheli bürokratlar gözaltına alınarak poliste ifadelerine başvurulmuştu. Sorgu tu-tanakları üzerinde çalışan bilirkişi heyeti de elde ettiği bilgiler ışığında savcı Talat Şalk'ı yönlendirdi. Ancak 'Ma-vi Akım' soruşturmasında bu süreç tam tersi işliyor. Savcı Köksal'ın oluşturduğu bilirkişi heyeti DGM'de karargâh kurarak BOTAŞ'tan getirilen binlerce belgeyi inceliyor. Bu dosyalar incelenirken de, ilgili BOTAŞ bürokratları yazıyla bilgi vermeye davet edildi. Varsa belge de istendi.
Bilirkişi heyetinin bürokratlarla yaptığı
'belgelerle ilgili sohbete' savcı Köksal da katılıyor ve 'Mavi Akım'la ilgili sorular soruyor. Bürokratların görüşmelerde herhangi bir tutanak imzalamadığı belirtildi. Yapılanın 'ifade almak' sayılamayacağını belirten uzmanlar ise, bilirkişinin bürokratları sorgulamasının usullere uygun olmadığını savundu.
Borucu gemiler
Türkiye'de soruşturma sürerken İtalyan şirketi Eni, Karadeniz geçişi için düğmeye bastı. Samsun'da sığ yerlerde kullanılacak boruların kaynak işlemi başlatılırken ENİ, Enerji Bakanlığı'na bu boruları döşeyecek Castro-Otto gemisinin 21 Haziran saat 10.00'da Boğazlar'dan geçeceğini yazılı olarak bildirdi.
Boğaz karışacak
ENİ'nin derin denizlerde boru döşemekte kullandığı Saipem7000 gemisinin de 6 Ağustos'ta Boğazlar'dan geçirileceği açıklandı. 200 metre uzunluğundaki dev gemideki vinçlerin gelecek hafta 'demonte' hale getirileceği belirtildi. İki futbol sahası büyüklüğündeki geminin vinçsiz ha- liyle bile Boğaz'dan geçerken köprülerle en yüksek noktası arasında sadece iki metre boşluk olacağı öğrenildi.
Çevreci Greenpeace örgütü, Saipem7000 gemisinin geçişinin riskli olduğu gerekçesiyle eylem hazırlığında. Polis ise eylemi önleme peşinde.