Mayın köylüye 'patladı'

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesindeki Taşlıçay mevkiinde 22 Haziran'da patlayan ve iki askerin şehit olduğu mayının faturası köylüler için ağır oldu.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesindeki Taşlıçay mevkiinde 22 Haziran'da patlayan ve iki askerin şehit olduğu mayının faturası köylüler için ağır oldu. 1990'lı yıllarda uygulanan ve hayvancılığı bitirme noktasına getiren yaylaya çıkış yasağı geri döndü. Bölgede son birkaç yıldır hayvancılık konusunda filizlenen gelişme yine gerileme riskiyle karşı karşıya kaldı.
30 bin kişiyi etkiliyor
Yayla yasağı yaklaşık 30 bin kişiyi ve 200 bin hayvanı etkiliyor. Geçimini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlar, hayvanların yayladan inmesiyle yarısının telef olacağını söylüyor. Yasak kararını alan valilik ise, köylüleri PKK'ya yardım etmekle suçluyor.
Köylülerin her yaz dört aylığına hayvanlarını otlatmak için çıktığı Taşlıçay yaylalarındaki patlamanın ardından getirilen yasak bölgede gerginliğe neden oldu. Olayın ertesi günü mayının patladığı alanın yanındaki çadırlar kaldırıldı. Jandarma, yasak nedeniyle yayladakilerin evlerine dönmesini istedi.
'Komutanın emri' denilerek yaylaları terk etmesi istenen köylülere, operasyondan 'rahatsız' olacakları, 'huzurlarının kaçması istenmiyorsa gitmeleri gerektiği' bildirildi. Yasağın kaldırılması için çözüm yolları arayan ve başvurdukları yetkililerle bölge milletvekillerinden henüz bir yanıt alamayan köylüler, dünden itibaren hayvanlarıyla birlikte köylerine dönmeye başladı.
'Köye inmek ölüm demek'
Mayının patladığı Taşlıçay'da 70-80 yayla bulunuyor. 500 hayvanıyla yaylada bulunan ve ismini açıklamaktan çekinen bir vatandaş, şöyle konuştu: "1990'lardaki yasak belirli bölgeleri kapsıyordu. Ancak bu kez tüm yaylalar yasak. Bu aşamada hayvanları köylere indirmek yarısını kaybetmek demek. Çünkü yaylayla köyler arasında 20 derece sıcaklık farkı var. Hayvanlar köye inerse sıcaktan telef olacak, sıcaklık farkı sarılığa neden olur.
Yayla dışında hayvanların otlayacağı yer yok. Köye indiğim takdirde en az 50-60 bin YTL zarar edeceğim. Çaresizlikten yaylalara çıkıyoruz. Sadece Doğubeyazıt değil, Ağrı ve Iğdır'dan yaklaşık 5 bin aile yaylalara çıkıyor. Bu, 30 bin kişinin etkilenmesi demek."
Yaylada 150 hayvanı olan diğer bir vatandaş ise, "Bize pılımızı-pırtımızı toplayıp gitmemiz için iki gün süre verildi. Bu iş çözülmezse valinin kapısına gidip açlık grevi yapacağız" dedi.
Vali: PKK'ya yardım ediyorlar
Ağrı Valisi Yusuf Yavaşcan, yasak kararını doğruladı. Askerin isteği üzerine böyle bir karar alındığını belirten Yavaşça, şunları söyledi: "Onlar hayvanlarını düşünüyor, ben de askerimi düşünmek zorundayım. O bölgede teröristler yolu daraltmış, mayın döşemiş, ancak kimse yapanları söylemiyor.
Yasak cezalandırmak için değil. Vatandaşlar bize yardımcı olmuyor. Askerlerimizi öldürenlere yardım ediyorlar. Hiç mi vicdanları sızlamıyor, iki asker öldü. Onlar koyunlarının derdine düşmüş. Askerin tepkisini çekiyor, benden istenince kabul ettim. Terörist gruplar göçerlerin arasına giriyor ve lojistik destek alıyor. Tedbir almazsak teröristler iç bölgelere kadar sızacak."


    http://www.radikal.com.tr/7507127507120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.