Mayın kurbanı kaçakçılar toprak istiyor

Suriye'ye sınır köylerinde yaşayan ve yıllar önce kaçakçılık yaparken mayına basarak ayaklarını kaybeden üç kişi, Şanlıurfa'daki sınıra yakın arazilerin dedelerine ait olduğunu öne sürdü.

ŞANLIURFA - Suriye'ye sınır köylerinde yaşayan ve yıllar önce kaçakçılık yaparken mayına basarak ayaklarını kaybeden üç kişi, Şanlıurfa'daki sınıra yakın arazilerin dedelerine ait olduğunu öne sürdü. Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Yolaklı Köyü'nde yaşayan ve geçmiş yıllarda mayına basarak birer ayaklarını kaybeden 66 yaşındaki Mehmet Yılmaz, 68 yaşındaki Ahmet Yağmur ve 63 yaşındaki Ali Demir, arazilerin mayından temizlendikten sonra kendilerine verilmesini istedi.
Toprakların yıllar önce dedelerine ait olduğunu iddia eden Mehmet Yılmaz, "Ticaret yapmak isterken mayın döşenen arazilerde ayaklarımızı kaybettik. Şimdi bu araziler organik tarıma açılacak. Arazilerin öncelikle bizlere verilmesi gerekir" dedi.
12 yıl önce çay getirmek için gittiği Suriye'den dönerken mayına basarak bir bacağını kaybeden Ahmet Yağmur da maddi durumu iyi olmadığı için kaçakçılık yaptığını söyledi. Mayın nedeniyle bir bacağını kaybeden Ali Demir, "Biz bacak ve kollarımızı kaybettik. Şimdi bu topraklarda başkalarının çiftçilik yapmasını, ekip biçmesini kabul edemeyiz. Bunun için hükümetin ve yetkililerin önceliği bize tanımasını bekliyoruz" diye konuştu.