Mayın olmayan yerde kuyu biter!

Türkiye-Suriye sınırına sıfır noktasında mayınların temizlenmesiyle güvenilir hale gelen araziden 'hazine' fışkırdı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) bölgede açtığı 25 kuyudan 21'inde petrol bulundu.

MARDİN - Türkiye-Suriye sınırına sıfır noktasında mayınların temizlenmesiyle güvenilir hale gelen araziden 'hazine' fışkırdı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) bölgede açtığı 25 kuyudan 21'inde petrol bulundu. Sınırda açılan kuyulardan günde 2 bin 400 varil petrol çıkarılıyor. Sınırdaki hazine petrolle de sınırlı değil . Ayrıca kuyulardan elde edilen doğalgaz bölgedeki bazı kuruluşlara veriliyor.
Türkiye'nin topraklarında yaklaşık 1 milyon mayın döşeli durumda. Altı ilde 62 milyon metrekarelik araziyi mayınlardan temizlemek için çalışma yapılıyor.
TPAO'nun, 2005 yılında Mardin'in Nusaybin ilçesinde Suriye'ye sıfır noktasında bulunan mayınlı alanlarda başlattığı petrol arama çalışmaları 'tehlikeli bölgede' yatan zenginliğini gösteriyor. Tel örgülerle çevrili ve 'mayın' yazılı levhaların bulunduğu 'Çamurlu', 'Batı Kozluca' ve 'Sınırtepe' bölgesinde açılan 25 kuyudan 21'inde petrol bulundu. TPAO, mayınların temizlendiği alanlarda bulunan kuyulardan günde 2 bin 400 varil petrol üretiyor. TPAO, sınırı korumakla görevli güvenlik güçlerinin görev yaptığı karakolların bahçelerine de kuyu açmış. Altı karakolun bahçesine açılan kuyulardan günde 50 varil petrol üretimi elde ediliyor.
TPAO Batman Bölge Müdürü Bayram Kara, "Mayınların temizlenmesiyle bölgede kuyu sayımızı artırmayı hedefliyoruz" diyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde açtığı kuyulardan günde 55 bin varil petrol üreten TPAO, bu üretimle Türkiye'nin petrol tüketiminin dörtte birini karşılıyor. Kara, askeri yetkililerin kendilerine büyük yardımda bulunduklarını ve kolaylık sağladığını söylüyor.
Kara şöyle konuşuyor: "Karakolda görev yapan bazı komutanlarımız 'Eğer petrol varsa, odalarımızı dahi kazıp petrol aramanız için vermeye hazırız' diyor. Bu bizim işimizi daha da kolaylaştırıyor."
TPAO'nun mayınlı alanlarda açtığı kuyularda petrolün yanı sıra doğalgaz da çıkarılıyor. Çıkarılan doğalgaz Mardin Çimento, Mersan Kireç ve Nusaybin YİBO'ya veriliyor. Piyasaya 30 bin metreküp doğalgaz satılırken, 15 bin metreküplük bölüm TPAO'nun bazı kuyularında kullanılıyor. Doğalgaz üretiminin artmasıyla birlikte TPAO sınırda elektrik enerjisi, buhar kazanları ve termopak sistemi kurmuş.
Suriye kuyuları görünce...
Türkiye'nin sınırda petrol bulması Suriye'yi de harekete geçirmiş durumda. Suriye TPAO'nun sınırda açtığı her kuyunun karşısına yeni kuyular açarak petrol çıkarmaya başladı. Kuyuları sadece 10 metre aralıklı tel örgülerin ayırdığı Sınırtepe'deki 14 kuyunun hemen karşısında Suriye'nin açtığı kuyu görülüyor.
Türkiye'nin Suriye sınırındaki mayınları temizlemek için açtığı ihale şu an beklemede. Danıştay, 4 Haziran'da verdiği kararla ihaleyi alacak şirketin temizlenen araziyi 49 yıllığına tarım amaçlı kullanmasını öngören şartnamenin yürütmesini durdurdu. Kara yine de umudunu koruduğunu söylüyor: "Çalışmalarımızı aralıksız sürdürüp yeni yatırımlar gerçekleştireceğiz."