Mayın raporunda PKK devlet dışı aktör

Uluslararası Mayın Yasaklama Kampanyası kapsamında antipersonel kara mayınları konusunda hazırlanan 2007 raporunda, silahlı grupların mayın ve benzeri patlayıcı kullandıkları ülkeler arasında Türkiye'ye yer verilmedi.

ANKARA- Uluslararası Mayın Yasaklama Kampanyası kapsamında antipersonel kara mayınları konusunda hazırlanan 2007 raporunda, silahlı grupların mayın ve benzeri patlayıcı kullandıkları ülkeler arasında Türkiye'ye yer verilmedi. Mayın yasaklama anlaşmasına taraf devletlerce 2.3 milyon mayın imha edildi. Taraf olmayan devletlerin stoklarında 160 milyon mayın olduğu tahmin ediliyor.
Mayın İzleme Komitesi'nin antipersonel kara mayınları konusunda hazırladığı 2007 Raporu dün TBMM'de AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen ve DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'ın da katılımıyla yapılan basın toplantısında açıklandı. Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Koordinatörü Muteber Öğreten'in raporla ilgili bilgi verdiği toplantıda Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde mayın nedeniyle sakat kalan 14 yaşındaki Nesim Öner adlı genç de bulundu.
Kara mayınından bir kol ve gözünü kaybeden Nesim Öner, basın toplantısında 2004 yılında 11 yaşındayken Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde mayın mağduru olduğunu söyledi. Yerde bulduğu demir parçasına taşla vurması sonucu patlayan mayın nedeniyle sol eli kopan, sağ elinin bazı parmakları hasar gören ve görme kaybına uğrayan Nesim Öner, sakatlığı nedeniyle okula bir dönem ara verdiğini, şimdi lise eğitimini, görme engelliler okulunda sürdürdüğünü belirtti.
PKK'nın durumu
Girişim Türkiye koordinatörü Muteber Öğreten, anlaşmaya dahil olmayan ABD'nin, 1997'de mayın üretmeyeceğine ilişkin taahhütlerde bulunduğunu ifade ederek, "Anlaşmayı imzalamayan, ancak imzacı gibi davranan ABD, yeni silah üretimi için 1 milyar 66 milyon dolar bütçeden para ayırmak istiyor. Mayın üretmese bile mayın benzeri misket bombaları üretebilirler. Hepimiz gözlerimizi, yeni üretilecek silahlara yönlendirmeliyiz" diye konuştu.
Öğreten, bir soru üzerine PKK'nın da devlet olmayan silahlı gruplar arasında kara mayınları kullanmayacağını tahhüt edenler arasında olduğunu vurguladı. Öğreten, bir gazetecinin "Neden PKK'ya terör örgütü değil de devlet dışı aktör deniliyor" şeklindeki sorusu üzerine, bütün dünyada kara mayınlarının ortadan kaldırılabilmesi için taraf olmadan ortak bir terminoloji kullanıldığını söyledi.
Öğreten, gazetecileri PKK mayınları yüzünden ölüm ve sakatlıkların devam ettiğini anımsatması üzerine de, uzaktan kumandalı bombaların mayın kapsamında değerlendirilmediğini söyledi ve "Çünkü onlar, belli bir hedefe yönelen saldırıdır" dedi.
Vekillerden çağrı
AKP'li Abdurrahman Kurt, Türkiye'nin, 2004'te taraf olduğu Mayın Yasaklama Anlaşması gereği, 2008'e kadar eğitimde kullanılanlar hariç stoklardaki mayınlarını imha etmesi, 2014'e kadar da topraklarda döşeli mayınların temizlenmesini taahhüt ettiğini vurguladı. Kurt, "Topraklarımızı mayınlardan temizleyelim ama hasarlarını giderecek yönde de tedbirler almalıyız" dedi. AKP'li Emin Ekmen, mayınlı alanların bir an önce temizlenerek, bölge ekonomisine kazandırılmasını isterken, DTP'li Akın Birdal mayınların yasaklanmasına ilişkin her türlü çalışmayı desteklediklerini söyledi.
15 Ağustos 2007 itibarıyla, 155 devlet Mayın Yasaklama Anlaşması'na taraf durumda.