Mayın tarlasında organik tarım

Barışın meyvesi
Türkiye-Suriye yakınlaşmasıyla, bölgenin kâbusu olan mayınlı araziler ekmek kapısına dönüştü. Hepsi temizlendiğinde Kıbrıs'ın büyüklüğüne yaklaşan tarlalar, son yıllarda ciddi rağbet gören organik tarıma açılacak.
107 kilometre
Kilis Valiliği, kendi sınırlarındaki kısma yönelik proje geliştiriyor. Kilis'teki mayınlı sahanın derinliği 400 metre, uzunluğu 107 kilometre; toplam alan 3 bin 600 hektar. Milli Savunma, temizlik için ihale hazırlığında.
Vali umutlu
Çok umutlu olan vali Aslan Kütükçü şu bilgileri verdi: Dış destek de alabiliriz, kendi olanaklarımızla da başarabiliriz. Öncelik mayınlardan zarar görenlerin. Çiftçilerimize sadece arazi değil, hayvan da verilecek.
1025 işletme
Sözleşmeyle verilecek araziler sulamaya uygunsa antepfıstığı, zeytin, bağ ve badem, değilse seracılık ve ikinci ürün mısır tarımı yapılacak. Projeyle 1025 işletme kurulacak.

İSTANBUL - Türkiye-Suriye sınırında yıllardır yüzlerce insanın ölümüne, sakat kalmasına neden olan mayınlar temizlenecek ve mayın mağdurları bu arazilerde organik tarım yapacak. Mayınlardan kurtarılacak Kıbrıs büyüklüğündeki verimli alanda organik tarımla yetiştirilen ürünler, Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilecek. Milli Savunma Bakanlığı mayın temizleme için ihale hazırlığı yaparken, Kilis Valiliği de Avrupa Bankası'ndan destek aldığı projesiyle 'ölüm tarlaları'nı bölge insanıyla yeşertecek.
Osmanlı Devleti'nin mağlup olarak terk ettiği toprakların tel örgülerle ayrılmasıyla başladı dramlar. Masa başında çizilen sınırlarla tarihi, kültürü, dili, dini ortak insanların arasına dikenli teller girdi. Öyle ki, bir caminin giriş kapısı sınırın bu tarafında, camiinin kendisi öte tarafta kaldı. Bu da yetmedi, geçişleri önlemek için verimli alanlara mayın döşendi. Geçim derdi başlayınca, ortaya 'sırtçılık' denilen meslek çıktı. 'Kaçakçılar', gelecekleri sırtlarında, ayaklarının altında mayınlar olduğu halde 'kurban eşekleri' önden göndererek arazileri geçmeye çalıştı. Binlerce insan ya tarlasında çalışırken, ya sınırın ötesinde kalan akrabasını görmeye giderken, ya da evdekilere yiyecek bir şeyler getirmek için geçmeye çalıştığı mayınlı arazide can verdi, sakat kaldı. Artık bu ölüm tarlaları 'Mayınlı Sahada Organik Tarım Projesi'yle yeşermeye başlayacak.
Ekolojik tarıma uygun
Kilis Valiliği'nin hazırladığı proje, binlerce insana umut verecek.
İklimi, toprak yapısı ve öteden beri kullanılagelen tarım teknikleri nedeniyle gübre ve kimyasal ilavelere gerek duyulmamış olması, bölgeyi organik tarım açısından cazip hale getiriyor. Hem tarım yapılan araziler, hem de yıllardır kullanılmadığı için bakir olan mayınlı saha, ekolojik tarıma uygun olan nadir bölgelerden. Günümüze dek atıl durumda olan mayınlı saha (Kilis il sınırlarında kalan alan), 400 metre derinliği, 107 kilometre uzunluğu ve 3 bin 600 hektarlık toplam alanıyla bölge insanı için yeni bir umut olarak değerlendiriliyor.
Vali Aslan Kütükçü, projenin uygulanması için mayınların temizlenmesi gerektiğini, bunun da bir, bir buçuk yıl alabileceğini söyledi. Projenin mayınlı bir bölgede yapılması nedeniyle dünyada ilk olduğunun altını çizen Kütükçü, "Geçmiş hükümet mayınların temizlenmesi için bakanlar kurulu kararı çıkarmıştı. Şimdiki hükümet de bunu benimsiyor, MGK'da da karara bağlandı. Milli Savunma Bakanlığı da ihale hazırlığı yapıyor.
Alan, İl Özel İdaresi'ne devredilirse, biz de projeyi tatbik etmek için vatandaşlara tahsis edeceğiz" dedi.
Avrupa'dan destek
Avrupa Bankası koordinatörlüğünde Nisan 2004'te yapılan toplantıda projeyi sunduklarını ve projenin büyük ilgi gördüğünü de belirten Kütükçü, 20 milyon avro olan maliyetin 15 milyonunu Avrupa Bankası'nın karşılayabileceğini söyledi. Yüzlerce insanın mayınlar nedeniyle sakat kaldığını da hatırlatan Kütükçü şöyle devam etti:
"Mayınlı alanlarda eskiden tarım yapılırdı. O araziler çeşitli nedenlerle istimlak edilmiş ve mayın döşenmiş. Projeyi sınır köylerinde uygulayacağız. Bunu uygularken de kriterimiz, özellikle mayınlardan zarar görmüş insanlar olacak. İnsanlar acı çektikleri araziye sahip olacak ve üretim yapacak. Bu, mayınlardan sakat kalmış biri olabileceği gibi, ölmüş bir başka kişinin kardeşi, çocuğu da olabilir."Hayvancılık da yapılacak
Mayınlı sahanın Deliosman Köyü'nden başlayıp Çalkaya Köyü'ne kadar devam eden 700 hektarlık alan, orman ve çalılıklarla kaplı olduğu için burada da küçük ve büyük baş hayvancılık yapılması planlanıyor. Bu kapsamda 50 çiftçi ailesine 10'ar büyük baş hayvan verilecek.
Çalkaya Köyü'nden başlayıp İnanlı Köyü'ne kadar devam eden bin 600 hektarlık alan ise sulanmaya uygun olmadığı için burada antepfıstığı, zeytin, bağ ve badem tarımı yapılması kararlaştırıldı. Bunun için de 500 çiftçi aileye 50 dekar verilerek işlemeleri sağlanacak.
İnanlı Köyü'nden başlayıp Çangallı Köyü'ne kadar devam eden bin 300 hektarlık alan ise sulamaya elverişli olduğu için seracılık ve ikinci ürün mısır tarımı yapılması planlandı. Bunun için de 475 çiftçi ailesine 20'şer dekar verilerek tarım yapmaları sağlanacak. Proje kapsamında sözleşmeli çiftçi modeli uygulanacak ve bin 25 çiftçi işletmesi kurularak 5 bin 125 çiftçiye iş imkânı sağlanacak.