Mayınla biten yaşamlar

Bir anda ölüm sessizliği kaplıyor ortalığı. Köylülerin söylediği insanı dehşete düşürecek cinsten. Van ve Muş yöresindeki boşaltılan köyleri geziyoruz. En son Tatvan'a bağlı Söğütlü ve Düzcealan köylerindeyiz.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Bir anda ölüm sessizliği kaplıyor ortalığı. Köylülerin söylediği insanı dehşete düşürecek cinsten. Van ve Muş yöresindeki boşaltılan köyleri geziyoruz. En son Tatvan'a bağlı Söğütlü ve Düzcealan köylerindeyiz. Büyük kentlerde çektikleri açlık köylülerin canına 'tak' ekmiş. "Şehirde açlıkla boğuşmaktansa köyümüzde ot biçmeye razıyız" deyip yıllar önce boşalttıkları köylerine dönmüşler.
Ancak köye girişleri yasak. Gitmişler karakol komutanına yalvarmışlar. Belli ki o da acımış hallerine. "Tamam" demiş, "Ama gece komşu köylerde kalın, gündüz de tarlalarınızı ekin biçin, otlarınızı toplayın."
Önce çok sevinmiş köylüler. Ama komutanın uyarısı bir anda büyük bir korkuya dönüşmüş: "Yalnız bir sorun var. Köy mayınlanmış. Ancak mayın şifreleri de kayıp."
Çaresizlik insana mayınlı tarlayı da ekip biçtirir. Can korkularını açlıklarıyla bastırıp başlamışlar çalışmaya. Tek endişeleri çocukları: "Oynamalarını engelleyemiyoruz. Her an patlayacak bir mayın, havaya uçacak bir çocuk korkusuyla yaşıyoruz."
Kırmızı düğmeye bastı...
Bunları dinlerken bastığımız yerin üzerinde öylece kalmıştık. Her adımda havaya uçacakmış gibi hissediyorduk kendimizi. Bunu yaşayanlar da vardı elbette.
10 yaşındaydı Nesim Öner. Diyarbakır' ın Kulp ilçesi Uzunova Köyü'nde doğmuştu. 6. sınıf öğrencisiydi. Her gün köyünden kalkıp ilçe merkezindeki okula gidiyordu.
"Okuldan eve gelmiştim. Tarladaki hayvanların yanına gittim. Yerde bir demir buldum. Meğer mayınmış. Üstünde kırmızı bir düğme vardı. O düğmeye vurdum patlamadı. Bir kez daha vurunca patladı."
Nesim'in sol gözü kör olmuş. Sol kolu ve sağ elinin üç parmağı kopmuş. Tarlada daha önce bir askeri birlik bulunuyormuş.
Recep Özer dokuz yaşında. Kardeşi Leyla beş, Mehmet de iki. Diyarbakır'ın Yolatlı Köyü'nden Orak Köyü'ne gitmişler.
"Önce asker arabası geçti. Ondan bir mermi düştü. Aldım elime, evin yanına gittim. Taş aldım vurdum. Patladı."
Recep'in sol kolu kopmuş. Patlamada kardeşleri de yaralanmış. Anne Öner davacı olunca, onun hakkında da dava açılmış:
Ne para var, ne sosyal güvence
"Diğer köydeki annemlerin yanına gitmiştik. Onlara ekinde yardımcı oluyorduk. Karşılığında çocuklarımın ekmeğini sağlayacak buğday alacaktık. Askeri araçların geçtiğini duydum. Sonra patlama sesi geldi. Gittiğimde çocuklarım yaralıydı. Recep'in de kolu kopmuştu. Dicle'ye götürdük. Kanamasını durdurdular. Ambulansla Diyarbakır'a sevk ettiler. Devlet hastanesi bizi fakülte hastanesine gönderdi. 1 milyar lira istediler. Veremedik. Tekrar devlet hastanesine döndük. Sosyal güvencemiz yoktu. Komşular ve yakınlarımın yardımıyla biraz para verdik, ilk müdahale yapıldı. Davacı oldum. Başka patlayıcılar da vardı, hepsini topladılar. Sonra bana dava açtılar, anne sorumluluğunu yerine getirmediğim için."
Harun Elçeoğlu, Nusaybin sınırında patlayan mayın sonucu sağ elinin başparmağını ve sol gözünü kaybetmiş. Tedavi için Adana Balcalı Hastanesi'ne getirmişler. Babasına 1 milyar 200 milyon liralık senet imzalatmışlar. Babası ödeyemeyince senet icraya konulmuş. Mal beyanında bulunmadığı için de 10 gün hapis cezası verilmiş.
Makbule Kaymaz da Nusaybinli. 55 yaşında. Mayına basınca sağ dizinden aşağısını kaybetmiş. Dava bile açamamış.
Mayına çarpan bu hayatların arkasında yaşanan acıların, yakınlarını kaybeden insanların, kolsuz, bacaksız, gözsüz kalan çocukların olduğunu anlamak gerekiyor.
Son bir yıl içinde Türkiye'de mayın patlaması sonucu 56 kişi yaşamını yitirmiş. Ölenlerin 17'si çocuk, 20'si sivil, 19'u asker. Mayın ve askeri malzemelerin patlaması sonucu yaralananların sayısı da 109.
1 milyon mayın döşeli
Topraklarına 1 milyon mayın döşenen ve elinde üç milyon mayın stoku bulunan Türkiye, 2004 Mart ayında antipersonel kara mayınlarının üretimini, dağıtımını, stoklanmasını ve kullanımını yasaklayan Ottowa Sözleşmesi'ni imzaladı. Şu ana kadar sözleşmeyi imzalayan ülke sayısı 144.
1 Mart 1999'da yürürlüğe giren sözleşme sonucu 65 ülke 37 milyon mayını imha etti. 1999-2003 arasında 125 bin futbol sahası büyüklüğünde bir arazi mayınlardan temizlendi. Türkiye 2007'ye kadar stoklarındaki mayınları imha edecek, 2013'e kadar da topraklarını mayınlardan temizleyecek. Türkiye'nin BM'ye sunduğu rapora göre en çok mayın Şanlıurfa, Gaziantep ve Ardahan gibi sınır kentlerinde. Buralarda toplam 587 bin mayın döşeli. Hakkâri ve Şırnak'ta 1991-94 arasında 152 bin mayın döşenmiş. Sınır kenti olmamasına karşın Tunceli'de döşeli mayın sayısı 10 bin 557.
Mayın ve patlayıcı madde olayları yoğun olarak Mardin, Şırnak, Hakkâri, Siirt , Bitlis, Batman, Van ve Bingöl gibi Doğu ve Güneydoğu kentlerinde yaşanıyor. Sınırlardan uzak bazı sivil yerleşim birimlerinde ve güvenlik gerekçesiyle boşaltılan köylerin çevrelerinde de mayın bulunuyor. Hakkâri'de boşaltıldıktan sonra 34 köy ve 148 mezranın çevresine mayın döşenmiş.
Diyarbakır Barosu'nun yürüttüğü Mayın ve Çatışma Artığı Patlayıcılarla Mücadele Projesi'nin sorumlusu avukat Sedat Yurtdaş, Başbakan'a yaptığı başvuruda, kolunu, bacağını kaybeden insanların yaşadıklarını tek tek örnekleyerek, "Adeta devletin şimdiye kadar mayın temizleme işini canlılara yaptırmanın çok daha ucuza mal olduğunu görerek tedbir almaya gerek görmediği sonucuna götürüyor insanı" demiş.
Kurbanların çoğu çocuk
Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Koordinatörü Muteber Öğretmen de özellikle köye dönüşün hızlanması halinde sivillere yönelik koruma sağlanmazsa mayın kazalarının artacağına dikkat çekiyor: "Mağdurların yüzde 83'ü sivil, sivillerin de büyük bölümü çocuk. Hem mayınların temizlenmesi hem de mağdurların rehabilitasyonu için yasalarda değişiklik yapılmalı."
Eğer temizlenmezse, Türkiye'nin sınırlarında ve içlerinde toprağa gömülü bir milyona yakın insan yeni kurbanlarını bekliyor. Aslında sözleşme imzaladığı için değil bir ülke kendi insanının canına değer verdiği için yapmalı bu temizliği.
Önümüzdeki süreçte göreceğiz; ya eşit ve özgür yurttaşlar, ya da bu ülkenin 'hayatları mayına çarpan' yurttaşları olacağız!


    http://www.radikal.com.tr/7400467400460

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.