Mayınla patlatılan oğlu için adalet arıyor

Mayınla patlatılan oğlu için adalet arıyor
Mayınla patlatılan oğlu için adalet arıyor
1995'te gözaltına alınan ve bir erin ifadesi üzerine öldürülüp bedeninin mayınla patlatıldığı ortaya çıkan çoban Nezir Tekçi'nin babası adalet istiyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde çobanlık yapan Nezir Tekçi, 28 Nisan 1995’te PKK ’lıların yerini göstermesi için askerlerce gözaltına alındı. Bir daha kendisinden haber alınamadı. Baba Halit Tekçi’nin araması da sonuçsuz kaldı. Umutlar tükenmek üzereyken baba Tekçi, 1995’te Yüksekova Tabur Komutanlığı’na geçici görevle gelen er Yunus Şahin’e ulaştı. Şahin, tanıklık yapmayı kabul etti. Yüksekova Cumhuriyet Savcılığı’na ifade verdi. Şahin’in anlatımına göre operasyona çıkan bölük Nezir Tekçi’yi de operasyona götürdü. Tekçi’nin “PKK’lıların yerlerini bilmediğini” söylemesi üzerine Yüzbaşı A.O.A. “Kim Kürt ise parmak kaldırsın” dedi. Yaklaşık 20 kişi parmak kaldırdı. A.O.A, Nezir’i göstererek “Kürt olanlar ateş etsin” dedi. Şahin’in iddiasına göre askerler itiraz etti. Teğmen K.A. ise Tekçi’nin başına iki el ateş ederek öldürdü. Bedeniyse mayınla patlatıldı. İfade üzerine emekli albay A.O.A. ve muvazzaf yarbay K.A. hakkında ‘Canavarca his ve işkenceyle adam öldürmek’ten dava açıldı. Dava 5 Mart’ta Eskişehir’de devam edecek.

Allah için tanık olun

Yıllarca oğlu için adalet arayan baba Halit Tekçi, bu olayı onlarca askerin gördüğünü söyleyerek, “Allah için, vicdanı olan tanıklar gelip ifade versin” dedi. Yıllarca “Sana oğlunu getireceğiz” diyerek kendisinden para alan JİTEM elemanlarınından, karakolda “Vazgeç davadan” diyerek tehdit eden polislere kadar birçok engelleme girişimiyle karşılaştığını anlattı.


  ETİKETLER:

  PKK

  ,

  YÜKSEKOVA

  ,

  haber

  ,

  Para

  ,

  emekli

  ,

  adalet