Mayınlarla 16 yıl daha

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Güneydoğu'da terörle mücadele gerekçesiyle yerleştirilen...

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Güneydoğu'da terörle mücadele gerekçesiyle yerleştirilen, çok sayıda vatandaşın ölmesine ve sakat kalmasına neden olan mayınların en erken 2008 tarihinden sonra temizlenmeye başlayacağını açıkladı.
Gökalp, DYP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Yalçınkaya'nın mayınlı tarım arazilerinin
temizlenmesine ilişkin soru önergesini yanıtladı. Gökalp, iç güvenlik harekât bölgesindeki mayınların temizlenmesi için hazırlanan kısa, orta ve uzun vadeli 'Mayın Temizleme Planları'nın 6 ile 10 yıllık bir süreyi kapsadığını söyledi.
2008'de başlayacak
Gökalp, öncelikli olarak iç güvenlik harekât bölgesinde yer alan tüm karakolların çevresindeki mayınların temizlenmesi ve bunun ardından diğer bölgelerdeki mayınların temizlenmesi şeklinde bir planlama yapıldığını kaydetti. Gökalp, "Mayınların temizlenmesine, en erken 2008'den sonra başlanabilecektir" dedi.
Gökalp, "Bu arazileri düşük faizli krediyle geri ödemeli olarak dağıtmayı düşünür müsünüz?" sorusuna ise, "Şu anda elimizde kullanılabilecek durumda bulunmayan araziler hakkında bir öngörüde bulunamayız" yanıtını verdi.