Mayınlı PKK tuzağı: 3 şehit

Şemdinli ile Çukurca ilçelerinde devriye görevi yapan askeri araçların PKK'lıların yola döşediği mayınlara çarpması sonucu üç er şehit oldu, 15 asker de yaralandı.

HAKKÂRİ - Şemdinli ile Çukurca ilçelerinde devriye görevi yapan askeri araçların PKK'lıların yola döşediği mayınlara çarpması sonucu üç er şehit oldu, 15 asker de yaralandı.
Hakkâri'deki ilk saldırı dün saat 06.00 sıralarında Şemdinli'nin Dereköy beldesi karayolunun 4. kilometresinde meydana geldi. Devriye görevine giden askeri araç geçerken, PKK'lıların yola döşediği mayın uzaktan kumandayla patlatıldı. Patlamada araç içinde bulunan piyade kıdemli üstçavuş Mehmet Çakıcı'yla, jandarma erler Ender Alber ve İbrahim Boybey şehit oldu, 13 asker de yaralandı. Balıkesir'de izinde olan Çakıcı'nın acil görev çağrısıyla görev yerine döndüğü belirtildi. Yaralılar astsubay Osman Çavuş, jandarma uzman çavuş Adem Şahan, erler Cengiz Aydın, Hüseyin Tuğrul, Nefis Yetiren, Abdulaziz Çalışkan, Cem Öztürk, Abdullah Gezgin, Barış Gökbaşlar, Bestami Veziroğlu, Cemal Şahin, Mehmet Engin ve Zeynel Özdemir tedavi altına alındı.
Patlamaya hazır iki mayın daha
Güvenlik güçleri patlamanın meydana geldiği noktaya çok yakın olan iki ayrı yerde patlatılmaya hazır iki mayın daha tespit etti. Güvenlik güçleri, PKK'lıların mayını 60'lık havan mermisinin içine koyduktan sonra bir uzaktan kumandayla patlattıklarını açıkladı.
Çukurca ilçesinin Işıklı Köyü yakınlarında da arama-tarama faaliyetlerini sürdüren güvenlik güçlerinin bulunduğu araç yola döşenen mayına çarptı. Patlamada, araçta bulunan iki er yaralandı. Yaralı askerler tedavi altına alındı. Her iki bölgede operasyonlar sürüyor.
Akşam saatlerinde ise Şırnak'a 15 kilometre mesafedeki kömür ocakları civarında bir kamyon yola döşenen mayına çarptı. Mayının infilak etmesi sonucu araçtaki 5 kişi yaralandı. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, "Terörle sonuca ulaşmak mümkün değil. Saldırılar güvenlik kuvvetlerimizi yıldıramayacak" dedi. (dha, aa)