Mayınzedeye destek

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, sosyal güvencesi olmayan hastalara ücretsiz protez takıyor. Proteze ihtiyaç duyanların önemli bir bölümünü mayın kurbanları oluşturuyor.

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, sosyal güvencesi olmayan hastalara ücretsiz protez takıyor. Proteze ihtiyaç duyanların önemli bir bölümünü mayın kurbanları oluşturuyor.
Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Barış İçin Doktorlar Grubu'nun desteğiyle oluşturulan Protez Uygulama Ünitesi, üç yıldır faaliyet yürütüyor. Ünitede bugüne kadar, 139 kişiye protez kol ve bacak takıldı. Protez Uygulama Ünitesi sorumlusu teknisyen Halit Özdoğan, bu kişilerden 32'sinin mayın patlaması sonucu bacağını kaybetmiş olduğunu
açıkladı. Özdoğan, "Sağlık güvencesi olmayan vatandaşlara ünitede öncelik veriliyor. İlk zamanlar mayın patlaması sonucu bacağını kaybedenlerin başvurusu çok fazlaydı. Ancak son zamanlarda bu tür başvurular azaldı. Trafik ve iş kazası mağdurlarının yanı sıra doğuştan bacağı olmayanlar da başvuruda bulunuyor. Ünitemize, sadece Diyarbakır'dan değil, Türkiye'nin her tarafından müracaatlar yapılıyor" dedi.