Mayıs ayında Antalya'da karla mücadele!

Mayıs ayında Antalya'da karla mücadele!
Mayıs ayında Antalya'da karla mücadele!
Hava sıcaklığının gündüz 20, gece ise 0 derece kaydedildiği Alanya'nın Söbüçimen, Topbaş, Gündoğmuş'un Güzelbağ Yaylası ile Akseki Morca ve Göktepe yaylalarında kardan kapanan yolları açmak için İl Özel İdaresi ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

ANTALYA – Alanya, Akseki ve Gündoğmuş ilçelerinde yaylalara gidenler, karşılaştıkları kar manzarasıyla kış mevsimini yeniden yaşıyor.

Hava sıcaklığının gündüz 20, gece ise 0 derece kaydedildiği 2 bin 100 rakımlı Alanya'nın Söbüçimen, Topbaş, Gündoğmuş'un Güzelbağ Yaylası ile Akseki Morca ve Göktepe yaylalarında kardan kapanan yolları açmak için İl Özel İdaresi ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, kalınlığı 1 ile 8 metreye ulaşan karla kaplı yayla yollarını açmak için aralıksız çalışıyor. Alanya ve Gündoğmuş'tan yaylaya çıkanlar, kar tabakasının içinden açılan tünelden geçerek yaylalarına ulaşıyor. İl Özel İdaresi ve belediyelere ait makinelerinin birlikte yürüttükleri yol açma çalışmalarında kar kalınlığının 8- 10 metreye ulaştığı bölümlerde, yolun temizlenmesi yerine tünel açılması tercih ediliyor.


KOYUN SÜRÜSÜYLE YAYLAYA ÇIKTI 

Yaylaya çıkan vatandaşlar, karda piknik yaparak eğleniyor. Karla mücadele ekiplerinin yolu açmak için çalıştığını anlatan Alanyalı çoban Mustafa Bağcın, geçen yıla göre bu yıl yayla yollarını daha erken açıldığını ve koyun sürülerini yaylaya 7 gün süren yolculukla yaya olarak götürdüğünü söyledi. Bağcın, "Alanya'dan 500 koyunluk sürüyle yaylamıza çıktık. Geçen yıl 17 Mayıs'ta çıktığımız yaylaya bu yıl yolların erkenden açıldığını duyarak 1 Mayıs'ta çıkabildik" dedi.

Yaylada havanın çok soğuk olduğunu, geceleri su birikintilerinin donduğunu anlatan Bağcın, dağların karla kaplı olmasının güzel manzaralar oluşturduğundan söz etti.


KAR GÖRMEK İÇİN YAYLAYA ÇIKIYORLAR 
 
Alanya'dan kar görmek ve piknik yapmak amacıyla 2 bin 600 metre rakımlı Söbüçimen Yaylası'na çıkan Türkler Beldesi sakinlerinden Mustafa Şahin de sahiller sıcaktan kavrulurken yaylalardaki kar tabakasının kendilerini şaşırttığını belirtti. Çocuklarıyla birlikte bu doğal güzelliği görmek için yaylaya çıktıklarını kaydeden Şahin, "Yaylalar, kar ve akarsularıyla çok güzel. Dünyanın neresinde böyle güzellik var? Antalya ve Alanya sıcaktan kavrulurken, yaylalarımızdaki bu güzellikleri herkesin görmesini tavsiye ederim" diye konuştu.


AMATÖR FOTOĞRAFÇI DA YAYLADA 

Alanya'dan fotoğraf çekmek amacıyla yaylaya çıkan amatör fotoğrafçı Hüseyin Bostancı da şöyle konuştu:

"Yaylaların doğal güzelliklerini görmek ve fotoğraflayıp paylaşmak için, önce Eğrigöl Yaylası'na gittim. Eğrigöl Yaylası'nda bir gece kaldım. Yaylada 5- 6 metre kalınlığında kar tabakası var. Bir kaç gün önce Alanya sahilinde yüzüyorduk, burada kar tabakasıyla karşılaştım. Tişörtle gezerken burada kışlıklarımızı giydik. Yaylanın bazı yerlerinde kar kalınlığı çok daha fazla. Ancak yol açık. Yayla yollarından tek tük de olsa araçlar geçiyor. Ancak şu anda yaylalar çok sakin ve sessiz. Sıcaktan bunalanlara buraya gelmelerini öneriyorum."


ADEM ÇETİN / DHA