Mayıs'ta gündem Baykal ve İsrail

Mayıs'ta gündem Baykal ve İsrail
Mayıs'ta gündem Baykal ve İsrail

CHP'de liderlik el değiştirdi.

Türkiye, Mayıs ayında İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıyla sarsıldı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 32 yıl aradan sonra Taksim Meydanı'nda kutlandı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, genel başkanlık görevinden istifa etti. CHP 33. Olağan Kurultayı'nda tek aday olarak seçime giren İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan seçildi.

1 Mayıs:

-Tunceli’nin Nazimiye İlçesi Sarıyayla Jandarma Karakolu’na, teröristlerce uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda 4 asker şehit oldu, 7 asker de yaralandı.

-1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 32 yıl aradan sonra Taksim Meydanı’nda kutlandı. Türk-İş’in de aralarında bulunduğu 6 memur ve işçi konfederasyonunun başkanları,Taksim’de 1 Mayıs 1977’de çıkan olaylarda hayatını kaybedenleri, Kazancı Yokuşu’nun başındaki 1 Mayıs anıtına karanfiller bırakarak andı.

-Taksim’deki 1 Mayıs kutlamalarında Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu konuşmasına yapmak üzere kürsüye çıktığında, kalabalığın arasındaki TEKEL, İSKİ ve itfaiye işçilerinden oluşan bir grup, protesto gösterisinde bulundu. Bu sırada arbede yaşandı.

- Bolivya’nın sosyalist Devlet Başkanı Evo Morales, yabancılara ait üç özel elektrik şirketini ulusallaştırdı.

2 Mayıs:

 -Muğla’nın Bodrum ilçesinde 3 katlı bir otelde çıkan yangında otel tamamen yandı. Yangında 1 kişinin öldü, 1’i ağır 11 kişi yaralandı.

3 Mayıs:
-Şırnak’ın Cizre ilçe merkezinde bir uzman çavuşa ait özel otomobilin silahla taranması sonucu, 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı.

4 Mayıs:

- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili maddelerin de düşmesi halinde Anayasa değişiklik teklifinin tümüne evet oyu vereceklerini belirtti. Böylece Türkiye’nin gereksiz yere referandum harcaması yapmasının önüne geçileceğini kaydeden Baykal, "Umarım bu bir tarihi fırsat olarak değerlendirilir" dedi.

- ABD’nin Meksika Körfezi kıyılarındaki petrol sızıntısı felaketi, İngiliz petrol şirketi British Petroleum’u (BP) zor durumda bıraktı. Felaketin şirkete maliyeti 3,12 milyar doları buldu.

5 Mayıs:

-Erzincan’daki silahlı terör örgütü davasının tutuklu sanıklarından Erzincan Cumhuriyet Başsavcı İlhan Cihaner, "Ülkenin yararına herhangi bir örgüt kursam bunu, yaptırımı ne olursa olsun söylerim. Hele hele benim yaptığım işler nedeniyle aylardır tutuklu olan insanlar varsa bunu rahatlıkla söylerim" dedi.

6 Mayıs:

-Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), ABD’nin başkenti Washington’da temsilcilik açtı.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Anayasa değişikliğinin referanduma sunulması konusunda "Kampanyamızı, hazırlıklarımızı başlattık. Millete gideceğiz" dedi.

-Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 6 Mayıs 1972’de idamına ilişkin, "O devir içerisinde benim siyasi sorumluluğum yok. Benim gücüm yok. Çünkü benim elimden de hükümet alınmış. O gün ülkeye hakim olan güç benim elimden de hükümeti almış" dedi.

-Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın "görevi kötüye kullanmak" ve "soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek" suçlarından yargılandığı davada Kaçmaz’ın beraatine karar verdi.

-Aralarında eski 4 kuvvet komutanının da bulunduğu 312 general, "Onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke" başlıklı köşe yazısı nedeniyle açtıkları davada, Anadolu’da Vakit Gazetesi’nden her bir davacı için 2 bin TL olmak üzere toplam 624 bin TL manevi tazminat kazandı.

-Kocaeli’de iki yolcu treninin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 32 kişi yaralandı.

7 Mayıs:
-Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen ve bazı internet sitelerinde yayımlanan görüntülerle ilgili olarak soruşturma başlattı. Savcılık, görüntülere erişimin engellenmesine de karar verdi.

-Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, valiliklere gönderdiği genelgeyle, genel liselerin Anadolu lisesi statüsüne kavuşturulması için 2013 yılına kadar gerekli planlamaların yapılması talimatı verdi.

-TBMM Genel Kurulunda dün kabul edilen Anayasa değişikliği kanunu, onay için Çankaya Köşkü’ne gönderildi.

-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından cezası kaldırılan kanser hastası Güler Zere hayatını kaybetti.

8 Mayıs:

-CHP Genel Sekreteri Önder Sav, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün Baykal’a suikast düzenlenmesi talimatı verdiği" yönünde ihbar yapıldığını söyledi.

10 Mayıs:
-CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, genel başkanlık görevinden istifa etti. Baykal, "Meskene tecavüz ve ileri teknoloji kullanımı yoluyla tezgahlanan, bu komplonun iktidar gücü ve olanakları seferber edilmeden, bir muhalefet partisi genel başkanına karşı bu kadar fütursuzca icra edilebilmesi mümkün değildir" dedi.

-Türkiye Değişim Hareketi (TDH) Lideri Mustafa Sarıgül, avukatı aracılığıyla CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş hakkında, suç duyurusunda bulundu.

-Erzincan’daki "silahlı terör örgütü" davasında, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Taner Aksakal’ın, dava dosyasının İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve Kurmay Albay Dursun Çiçek’in de yargılandığı, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davası ile birleştirilmesine ilişkin talebi, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Mahkeme heyeti, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki davayla Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğunu gerekçe göstererek söz konusu davaların birleştirilmesine oy çokluğuyla karar verdi.

-Hrant Dink cinayeti davasının tutuklu sanıklarından Ersin Yolcu ile Ahmet İskender’in tahliyesine karar verildi.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerin yayılmasını önleme çabası içine girdiklerini, AK Parti örgütüne de böyle özel bir durum üzerinden siyaset yapmayacaklarını deklare ettiklerini belirterek, "Ancak olay bir siyasi parti genel başkanı etrafında döndüğü için medyanın büyük bir bölümü tarafından doğrusu bizim onaylamadığımız ölçekte konunun gündeme taşındığına şahit olduk" dedi.

11 Mayıs:
-CHP Genel Sekreteri Önder Sav, "Deniz Baykal istifa etti gitti diye kimse avucunu ovuşturmasın" dedi. Sav, "CHP, içinde bulunduğumuz sıkıntılı günlerde, Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntılı günlerde dosta düşmana parmak ısırtacak bir kurultay gerçekleştirecektir. CHP’nin kendi iç tartışmalarını yapacağını sananlar da yanılacaktır" diye konuştu.

-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 17-18 Nisanda gerçekleştirilen Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçlarını, cevap anahtarında yanlışlık yapıldığı gerekçesiyle iptal etti.

-CHP Genel Başkanlığından istifa eden Deniz Baykal’a yönelik suikast ihbarıyla ilgili 13 kişi gözaltına alındı.

-CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Vekilliği görevine en kıdemli genel başkan yardımcısı, Kocaeli Milletvekili Cevdet Selvi’yi getirdi.

- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Ana muhalefet liderinin özel hayatına yönelik muhatap olduğu utanç verici tertibin kara bir leke olarak siyasi tarihimize geçeceği de açıktır" dedi.

- Fransız Meclisi genel kurulu, peçeli çarşafın kamuya açık yerlerde yasaklanması konusunu görüşerek, bu konudaki karar tasarısını kabul etti.

12 Mayıs:
-CHP Genel Başkanlığından istifa eden Deniz Baykal’a yönelik suikast ihbarına ilişkin gözaltında bulunanlardan 5’inin savcılık talimatıyla, 7’si polisten serbest bırakıldı.

-Muğla’da üniversite öğrencileri arasındaki kavgada 1 üniversite öğrencisi silahla vurularak ağır yaralandı. Kavganın ardından çıkan olaylarda 1’i polise ait 2 otomobil 2 iş yeri ve MHP il başkanlığı zarar gördü.

-CHP Genel Başkanlığından istifa eden Deniz Baykal’a yönelik suikast ihbarı kapsamında aranan M.Y. polise teslim oldu. Gözaltına alınan Ş.K ise, tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi ve sevk edildiği mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"u onayladı. Gül’ün, Anayasa değişiklik paketine ilişkin kanunu halkoyuna sunulmak üzere yayınlanması için Başbakanlığa gönderdiğine ilişkin yazı Yüksek Seçim Kurulu’na ulaştı.

-Aydın Polisevi’nde yangın çıktı. Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, çıkan yangında Aşçı Fecri Çelik, emniyet personeli Aytekin Yapar ile Halil İbrahim Şeker’in hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının 13 olduğunu bildirdi.

-Libya Havayolları Afrikiyah’ın Johannesburg-Trablusgarb seferini yapan uçağı Trablusgarb havaalanına inerken düştü. 104 kişinin öldüğü kazadan bir Hollandalı çocuk kurtuldu.

13 Mayıs:
-Valiler Kararnamesi, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Kararnameyle 23 ile yeni valiler atandı, 5 vali merkeze alındı. İstanbul Valisi Muammer Güler, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığına, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ise Iğdır Valiliğine atandı. Kararnameyle merkeze alınan Eski Ankara Valisi Kemal Önal, "Bugün itibariyle emekliliğimi isteyeceğim" dedi. İstanbul Valiliğine atanan Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "İstanbul ve İstanbulluların emrinde güzel şeyler yapabilmek için çaba sarf edeceğiz" dedi.

-Muğla’da yaşanan olaylara karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınanların sayısı 73’e yükseldi.

-Yüksek Seçim Kurulu Başkanvekili Kırdar Özsoylu, anayasa değişikliğine ilişkin kanunun 12 Eylül 2010 Pazar günü halk oylamasına sunulacağını açıkladı.

-CHP Genel Başkanlığından istifa eden Deniz Baykal’a yönelik suikast ihbarı olayına ilişkin dün teslim olan Mithat Y, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

-Başbakanlık Merkez Bina’nın önünde Atilla Aşır (55), İran’daki Türkmen eşini Türkiye’ye getiremediği için Başbakanlık Merkez Bina’nın önünde üzerine yanıcı madde dökerek kendisini ateşe verdi.

-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Danıştay üyeliğine Denizcilik Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Solgun’u seçti.

14 Mayıs:

-CHP, Anayasa değişikliğinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle 111 imzayla Anayasa Mahkemesine başvurdu.

-Batman’da gerçekleştirilen iki ayrı izinsiz gösteride polise taş atan grubun önünde yer aldığı iddiasıyla yargılanan BDP’li Gercüş Belediye Başkanı Esat Üner, 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

-Küçükçekmece’de ailesinden para almak için kaçırdıkları 11 ve 12 yaşlarındaki 2 kardeşi misinayla boğduktan sonra cesetlerini yaktıkları iddiasıyla yargılanan 2 sanık, 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 8’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan’a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile görüştü. Türkiye ile Yunanistan arasında 22 anlaşma imzalandı. Görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan arasında hususi damgalı (yeşil) pasaportlara vizenin kalktığını bildirdi.

- Uzay mekiği Atlantis, son uzay yolculuğuna çıktı.

15 Mayıs:

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile birlikte sembolik "Tarihi Olimpiyat Ateşkes anlaşması" imzaladı.

-“Gazze’ye Özgürlük" seferleri kapsamında aylardır hazırlıklarını sürdüren ve Gazze topraklarında ölen Amerikalı barış eylemcisi Rachel Corrie’nin adını taşıyan gemi, İrlanda’nın Dundalk Limanı’ndan Akdeniz’e doğru demir aldı.

16 Mayıs:

-Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, anayasa değişikliği sürecinde TBMM’den geçen düzenlemelerin arzu ettikleri düzenlemeler olmadığını söyledi.

-Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bazı milletvekilleri ve partililerin, Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında yapacaklarını bildirdikleri sembolik yürüyüş için bir araya gelen konvoy, can güvenliği gerekçesiyle jandarma tarafından durduruldu. Milletvekillerinin dışındakilerin bölgeye geçişine izin verilmeyeceği bildirildi. Demirtaş, "Kürt sorunu dağda değil, şehirde çözülür" dedi.

-CHP Genel Başkanlığından istifa eden Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntüleri yayımlayan haber sitesinin internet servis sağlayıcısı şirketin Beyoğlu’ndaki merkezinde arama yapıldı.

-Bostancı’dan Kınalıada’ya seyreden tekne, Kınalıada yakınlarında içindeki 5 kişi ile battı. 1 kazazede kurtarıldı. Küçükyalı açıklarında bulunan tekne, Bostancı İskelesi’ne çekildi.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran’da en üst düzeyde temaslarının olduğunu belirterek, "Bunun ardından takas ile ilgili süreci başlatma fırsatı bulacağız" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran’a yapacağı seyahatle ilgili olarak "Takas Türkiye’de olacaksa biz de buraya gidelim dedik" dedi.

- Tarihin en önemli icatlarından ve bugün endüstriden tıbba, telefon şebekesinden DVD okuyucuya birçok kullanım alanı bulunan lazer ışını 50 yaşına bastı.

- Heavy metal müziğinin ünlü ismi Ronnie James Dio (67) öldü.

17 Mayıs:
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İran ile Batılı ülkeler arasında uranyum takasını öngören ve üzerinde mutabakat sağlanan ortak formülü ele almak üzere bir araya geldi.

-İran ile Batılı ülkeler arasında yapılması öngörülen uranyum takası Türkiye’de yapılacak. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ve Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, uranyum takası konusunda üzerinde uzlaşılan mutabakat metnini imzaladı. İmza töreni, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Brezilya Cumhurbaşkanı Lula Da Silva ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda yapıldı. İran, Türkiye ve Brezilya’nın ortak girişimiyle varılan anlaşma çerçevesinde, 1200 kilogram uranyum takas edecek.

-Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekilliğinden istifa ederek, 22-23 Mayıs 2010 tarihlerinde gerçekleştirilecek olağan genel kurultayda, CHP Genel Başkanlığına aday olacağını açıkladı.

-CHP Genel Sekreteri Önder Sav, CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini bildirdi. CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, "CHP örgütünün, parti yöneticilerimizin, milletvekili arkadaşlarımın bu kararımı bir parti sorumluluğu ve partili bilinci şeklinde değerlendireceklerini düşünüyorum. Tüm CHP ailesini güçlükleri birlikte göğüslemeye ve aşmaya davet ediyorum" dedi.

-CHP’li 60’a yakın milletvekili, CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verdiler.

-Muğla’daki olaylar sırasında bir öğrencinin tabancayla vurularak ağır yaralanmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 1’i polis memuru, 7 kişi tutuklandı.

-Zonguldak’taki Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında patlama meydana geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, "Madende 560 kodunda 25’e yakın işçimizin olduğu varsayılıyor ve onlara ulaşmak için çaba sarf ediyoruz" dedi.

-"Amirallere suikast" girişimi iddialarına ilişkin davada savcının bu davanın, "Ergenekon" soruşturması kapsamında Poyrazköy’de yapılan kazılarda ele geçirilen mühimmata ilişkin davayla birleştirilmesi istemi, oy çokluğuyla kabul edildi.

- Aralarında Türkiye’den İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfının da bulunduğu Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yardım kuruluşları, Gazze’ye en temel ihtiyaç maddelerinin geçişine izin vermeyen İsrail ambargosunu denizden delmek için harekete geçti.

18 Mayıs:
-Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında, "Haksız kazançla mal varlığı edindiği" iddiasına ilişkin yürütülen soruşturmada, "Bu konuda somut bir bilgi ve belgeye ulaşılamadığı" gerekçesiyle, "Kovuşturmaya yer olmadığına" karar verdi.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, "Medeniyetler İttifakı, halklar arası, dostluk ve barışa olan katkılarından" dolayı Madrid Avrupa Üniversitesinde düzenlenen törenle fahri doktora unvanı verildi.

19 Mayıs:

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, grizu patlamasına ilişkin olarak bu bölgenin insanın bu tür olaylara aslında alışık olduğunu ifade ederek, "20 yıl gerisine kadar incelediğimde, ta 90’lı yıllardan bugüne kadar Zonguldak bölgesinde bu tür kazaları, grizu facialarını yaşadık. Ben de geldim, bu tür ocaklar nasıl ocaktır diye indim. 2 bin metre derinlikteki kömür madeni ocaklarında çalışan kardeşlerimin nasıl çalıştıklarını gördüm. Onlarla orada iftar yaptım. Bu mesleğin, kaderinde maalesef var. Bu mesleğe giren kardeşlerim de, bu mesleğe girerken içerisinde bu tür şeylerin olacağını bilerek giriyorlar" dedi.

- İspanya’nın Palencia kentindeki bir çiftlikte, dünyada ilk kez klonlama yöntemiyle "boğa buzağısı" doğdu.

20 Mayıs:
-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, maden ocağındaki patlamaya ilişkin olarak, "Yapılan çalışmalarda 28 işçimizin cesedine ulaşıldı" dedi.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran’ın uranyum takası anlaşması konusunda ABD Başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi yaptı. ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesinde İran’a yaptırımlar konusunda yeni bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) karar tasarısı üzerindeki müzakerelerin devam edeceğini söyledi.

-Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, Yargıtay üyelerine ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının yasa dışı yollarla elde edildiğine işaret ederek, bu konuda bir değerlendirme yapmasının bu kayıtlara meşruiyet kazandıracağını, bunun da yanlış olacağını söyledi.

-Ulusal Kriminal Büro Direktörü Uğur Kurtulan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Ankara Milletvekili Nesrin Baytok’a ait olduğu iddia edilen görüntülerde yaptıkları kriminal incelemede görüntünün "modifikasyonla değiştirildiği" kanaatinde olduklarını bildirdi.

-Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay üyelerine ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili soruşturma başlattı.

- ABD, maruz bırakıldıkları kötü muameleler ve şiddet eylemleri yüzünden yerli kabilelerden resmen özür diledi.

21 Mayıs:

-Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk" iddiasına ilişkin soruşturma sonucunda, aralarında, LÖSEV Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Ezer, Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz ve Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Salih Güloğlu’nun da aralarında bulunduğu 45 sanık hakkında dava açtı.

22 Mayıs:
-CHP 33. Olağan Kurultayı’nda tek aday olarak seçime giren İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan seçildi.

23 Mayıs:
- 63. Uluslararası Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye, Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un "Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives" filminin oldu.

24 Mayıs:
-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’ne gelerek, başkanlık makamına ilk kez oturdu.

- İran, uranyum takasına ilişkin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna sunduğu mektupta, "Tahran bildirisiyle üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmeyi" taahhüt etti.

25 Mayıs:
-Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı görevine, yaş haddinden emekliye ayrılan Emre Taner’in yerine, MİT Müsteşar Yardımcısı Hakan Fidan atandı.

-Alanya’dan Pamukkale’ye Rus turistleri taşıyan tur otobüsü Aksu Köprüsü’nden yuvarlandı. Kazada, 15 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi ise yaralandı.

- Yunanistan, İsrail ile ortak eğitim tatbikatına başladı.

26 Mayıs:
-Türk-İş, DİSK, Kamu-Sen ve KESK, çalışma yaşamındaki sorunlar ve Tekel işçilerinin durumuna dikkati çekmek amacıyla kararlaştırdığı "üretimden gelen gücün kullanılacağı genel eylem" yaptı.

28 Mayıs:
-"Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı’nın Filistin’e ilaç, tıbbi malzeme, çimento ve demir gibi insani yardım malzemesi taşıyacak gemileri Antalya’dan Gazze’ye hareket etti.
-Son valililer kararnamesinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden Iğdır Valiliği’ne atanan Hüseyin Çapkın, merkeze alındı.

29 Mayıs: - Amerikalı oyuncu ve film yönetmeni Dennis Hopper hayata veda etti.

30 Mayıs:
-Oslo’da düzenlen 55. Eurovision Şarkı yarışmasında Türkiye’yi temsil eden Manga grubu 2. oldu.

31 Mayıs:

-İsrail, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında, Gazze’ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoya saldırdı. Olayda 9 Türk hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı.

-Başbakan Vekili Bülent Arınç’ın başkanlığında, İskenderun’daki askeri birliğe saldırı ve İsrail’in yardım gemilerine müdahalesinin değerlendirildiği bir toplantı yapıldı.

-Hatay’ın İskenderun ilçesinde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı İlboğa Kışlası İkmal Destek Komutanlığında nöbet değişimi için askerleri görev yerlerine götüren askeri araca teröristler tarafından roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırıldı. Saldırıda 6 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı.

-Genelkurmay Başkanlığı, İskenderun’daki Deniz Üs Komutanlığına düzenlenen saldırının, "Terör örgütünün sözde Amanoslar Saha Sorumlusuna bağlı bir grup tarafından yapıldığının değerlendirildiğini" bildirdi.

- Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, istifa etti.

- UAEK, İran’ın nükleer programına ilişkin son raporunda, İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine devam ettiğini bildirdi.