Mazlum-Der: Behzat'ın ölümünde sorumluluğu olanlar hesap vermeli

Mazlum-Der: Behzat'ın ölümünde sorumluluğu olanlar hesap vermeli
Mazlum-Der: Behzat'ın ölümünde sorumluluğu olanlar hesap vermeli
Mazlum-Der, Şemdinli'de 'oyuncak sandığı' cismin patlaması sonucu hayatını kaybeden Behzat Özer'in ölümüyle ilgili etkin soruşturma yapılmasıni istedi.

ANKARA - Mazlum-Der, Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nin Altınsu Köyü İncesu Mezrası’nda “oyuncak sandığı” cismin patlaması sonucu hayatını kaybeden Behzat Özer’in ölümüyle ilgili etkin soruşturma yapılmasını, kusur ve sorumluluğu olanların hesap vermesini istedi.

Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Murat Çiçek, yaptığı açıklamada, Cumhuriyet’in 90. yılının İstanbul Boğazı’nda havai fişekler ve ışık gösterileri ile kutlandığı saatlerde 8 yaşındaki Behzat Özer ile 11 yaşındaki Tayfun Can’ın mezrada hayvan otlatırken yerde buldukları askeri mühimmat (el bombası) ile oynadığını, bombanın patlaması sonucu Can’ın yaralanıp korkudan şoka girdiğini, Özer’in ise hayatını kaybettiğini belirtti. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının istatistiklerine göre son 15 yılda Türkiye ’de askeri mühimmatın patlaması neticesinde 100’den fazla çocuğun yaşamını yitirdiğini vurgulayan Çiçek, şunları ifade etti:

İNSAN HAKLARI AÇISINDAN VAHİM
“Ceylan Önkol’un askeri talimat atışı sonucu paramparça edilmesiyle hafızalarımızda yer edinen bu ve benzeri olayların artık yaşanmamasını ve başka Ceylan’lar, Behzat’lar ölmesin diye herkesin sorumluluklarını yerine getirmek zorunda olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Çatışma alanlarının askeri mühimmatlardan arındırılmamış olması nedeniyle bugüne kadar çoğu çocuk olmak üzere yüzlerce ölüm ile yaralanmaya sebebiyet verilmiştir. Bugüne kadar yüzden fazla çocuğun yaşam hakkı ihlal edilmiş, bir o kadarının da uzuvlarını kaybetmiş olmasına rağmen idari ve adli makamların bu konuda etkin soruşturmalar yapmaması ve soruna kalıcı çözümler düşünülmemiş olması insan hakları açısından vahimdir.

SÜREÇ ADINA BÜYÜK EKSİKLİK Herkesin güvenli bir ortamda yaşama hakkı vardır. Yaklaşık bir yıldır çözüm süreci nedeniyle insanların yaşamlarını kaybetmediği bir dönemde çatışma alanlarının askeri mühimmattan arındırılmamış olması ve bu yönde bir çalışmanın düşünülmemesi, çözüm süreci adına büyük bir eksikliktir.

ETKİN SORUŞTURMA YAPILSIN”
Mazlum-Der olarak; Türkiye’yi Anti-Personel Mayınların Kullanımının, Depolanmasının, Üretiminin ve Devredilmesinin Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili Sözleşme (Ottowa Sözleşmesi)’ başta olmak üzere altına imza atmış olduğu tüm uluslararası yasa ve sözleşmelere uymaya ve yükümlülüklerini yerine getirmeye davet ediyoruz. İdari ve adli makamlardan olayın meydana gelmesinde kusur ve sorumluluğu olanlar hakkında etkin bir şekilde soruşturma yapmalarını talep ediyoruz. (Radikal)


  http://www.radikal.com.tr/115861511586151

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sn MAZLUM-DER liler - Secret Garden

  eger bu insan filistinli olsaydi suan tayyip eyyyyyy israil diye gurlemis israili kinamis ve butun sozde muslumanlar israili bm ye şikayet etmislerdi.ama olay turkiyede olunca ve ölen kürt olunca zaten 'peygamber ocagi' dedikleri asker oldurmustur ve olende kesinlikle teroristtir-ermenidir-sunnetsizdir.kendine musluman bunlar.sadece kendilerine dua eder kendileri icin bm ye abd -ye yalvarirlar.bunlara ne denir bilmiyorum.lakin bildigim en islami sozu soyleyecem.ALLAHA havale ediyoruz sizi.kürt genclerine israil silahlari ile ates eden abd-israil bombalari ile kürtleri katledenler israili utanmadan nasil kinarlar.israile nasil dusmanlar anlamiyorum.ALLAH mazlumlarin ahini yerde birakmaz.bunu yapan saronda olsa erdoganda olsa ALLAH gormuyormu? suphesiz ALLAH butun insanlari cepecevre sarandir.ve birgun mutlaka yaptiklarinizin hesabini vereceksiniz.tabi inaniyorsaniz.yada bu 'islam' davaniz sadece gostermelik degilse.