Mazlum-Der: Gençliğe Hitabe okullardan kalksın

Mazlum-Der: Gençliğe Hitabe okullardan kalksın
Mazlum-Der: Gençliğe Hitabe okullardan kalksın
Okullarda okutulan 'Andımız'ın kaldırılması için daha önce kampanya başlatan Mazlum-Der Diyarbakır şubesi, bu kez 'Gençliğe -Hitabe'nin kaldırılmasını istedi.

DİYARBAKIR - Mazlum-Der Diyarbakır şubesinden 19 Mayıs ile ilgili yapılan açıklamada, 19 Mayıs kutlamalarının stadlardan meydanlara taşınmış olmasının, meselenin özünde bir değişiklik değil, aksine bu sürece okullu olmayanları da dahil etme işlevi gördüğü ileri sürüldü.

Mazlum-Der olarak eğitim sürecinde herhangi bir ideolojinin dayatılması yerine, "Bireyi insanlık onuruna bağlı doğal hak ve özgürlüklere sahip bir varlık" olarak kabul eden bir eğitim anlayışının benimsenmesi gerektiği savunulan Açıklamada şöyle denildi:

"Bu anlayışın benimsenmesine okullardan başlanmalı ve başta 'Andımız' ile 'Gençliğe hitabe' gibi tek tipçi, ötekileştirici metinler olmak üzere, her türlü sembol, ritüel ve etkinlik eğitim sisteminin dışına çıkarılmalıdır. Beş yıldır sürdürdüğümüz, 'Andınız Kaldırılsın' kampanyasının devamı olarak 'Gençliğe Hitabe'nin de kaldırılması çağrısını yapıyoruz."

Açıklama ile birlikte duyurulan ve "Ey Türk, Kürt, Laz, Çerkes, Boşnak, Arap, Arnavut, Ermeni, Yahudi, Rum, Süryani, Hemşin, Pomak, Çingene ve sayamadığımız kültür , din ya da etnisitenin gençliği!" diye başlayan 'alternatif gençliğe hitabe', 'Birinci vazifen, herhangi bir milletin diğerinden üstün olmayacağı gerçeğinin gereği olarak herkesin eşit birer insan olduğunu kabul etmek olmalıdır" diye devam ediyor ve "Muhtaç olduğun kudret kan grubunda değil vicdanında mevcuttur!" sözleriyle son buluyor.

DHA - Ferit ASLAN


  http://www.radikal.com.tr/1134156113415624

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  OY SAYISI - mgulgunsoy

  Yine klasik muhabbetini de yapmış Müslüman kardeş... Bu halk kime oy veriyor ona baksana demiş. cevap veriyorum... BANA NE!!!! Ben oy toplamaya çıkmış bir siyasi parti lideri filan değilim. Sadece bireysel özgürlüklerimi (inanmamak, ötekileştirilmeden yaşamak, çocuklarımın dini açıdan nötr (ateist demiyorum dikkat et) bir ortamda yetişmesini sağlamak, toplumda zaten var olan sınıfsal, cinsel ve ulusal eşitsizliklerin giderek yok edilmesi için mücadele verebilmek, ya da arkadaşın bana çok gördüğü sabah 5'de FOSUR FOSUR uyumak!!!) istiyorum...

  DİN DÜŞMANIYMIŞ!!! - mgulgunsoy

  Sevgili Müslüman kardeşim; Saat 5 gibi genellikle insanlar senin tabirinle fosur fosur uyurlar. Kimsenin de hiç bir gerekçe ile bu saatte bu sesle uyandırılması gerekmiyor. Ben de saat 4'te mansubu olduğum pastafaryanizm dinine göre kafanın dibinde borazan çalsam herhalde içime huzur doldu demezsin. Ateistlik filan öğretilsin diyen de yok, ama bütün dinlere mensubu olan ister 1 kişi olsun , ister 1 milyar kişi olsun herhangi bir ayrıcalık getirmeden toplumsal yaşamı sürdürme olanağı yok. Bu nedenle bütün dinler toplumsal hayata uymak zorundadır. Arkadaş bir de üç semavi dinden dünyanın hoşgörü örnekleri diye bahsediyor. Gülmekten öldüm valla. Geçmişteki din savaşlarını bir yana bırakıyorum, bugun bile kapitalizm savaş üretmek için dinleri kullanmaya devam ediyor. Hele günümüz İslam coğrafyasına bakın, bırakın dini mezhep savaşları ile ABD emperyalizmi Ortadoğu ile kedinin fare ile oynadığı gibi oynuyor. Gündelik hayata gelelim; İslam başta tüm dinler kendine yapılan en küçük eleştiriyi hakaret olarak yorumlayıp sokakları ateşe veriyor. Doğal olan da bu zaten herhangi bir bilgiyi kul yapısı değil de göksel olarak nitelediğiniz anda, onda bulunan herhangi bir açık ya da çelişki sizleri öfkelendiriyor. Uzakdoğu dinleri böyle bir göksellik içermediğinden olsa gerek belki hoşgörü anlamında örnek gösterilebilir. Onlarda bile ifrata gidildiğinde pek çok sıkıntının ortaya çıktığını söyleyebilirim.

  Din Düşmanı - ibretnüma

  Sevgili arkadaşımız ezanın insanları uyandırdığını söylüyor -kendisi o saatlerde fosur fosur uyuyor lakin yine ciddiye alalım- ama üst sokağımda cami olmasına rağmen pimapenden içeri girmiyor. Sözde; insanları zehirleyen ve nefret suçu işleyen başta Sunni İslam semavi dinleri öğretmeyeceğiz de (sen sanki böyle saldırırken nefret suçu işlemiyormuşsun gibi, rövanşist ) hedonist ve değer tanımaz ateizmi mi öğreteceğiz? (bunu radikal vermez ama onu verir). Toplumu bulunduğun hücre evi gibi zannedersen böyle abuk subuk konuşursun bu millet kimlere oy veriyor bak. Dini bayramları yüceltene mi senin gibi dezenformasyonculara mı? Bugün hoşgörüden verilen örnekler elhemdülillah Cami-Kilise-Havra üzerinden veriliyor.

  ... - diğer yaşam formu

  Ben bu gençliğe hitabeyi çok çok eskiden okuduğumda biraz sert ve hatta abartılı bulmuştum, ve hatta itiraf edeyim, böyle zeki ve öngörü sahibi birisinin bunları geleceğe yönelik söylemesi bende biraz da hayal kırıklığı yaratmıştı. Kendi kendime, ‘ya tamam, doğru diyorsun, ama bu söylediklerin senin zamanında, eskiden olmuş şeyler.Ggeçti gitti bitti. Böyle şeyler bir daha ne zaman olacak? Memleketin bütün kaleleri işgal edilmiş, memleketi yönetenler gaflet, hıyanet içine düşmüş, düşmanla işbirliği yapan yöneticiler felan. Sen de biraz abartmışsın be Atatürk’ diye düşünmüştüm. Ama bugün geldiğimiz noktayı görünce... Büyüksün be Atatürk! Bir kere daha taktir ettim.

  MOMENTUM - mgulgunsoy

  Bir şakirt klasiği olarak Sovyet muhabbeti yapıp İngilizce parçalamak yerine dediklerimin hangisine karşısın, bir de onu öğrensek ? Sence sanırım din dersleri zorunlu olmalıdır, zorunlu seçmeli Peygamberimizin (!!!) hayatı ve kutsal kitabımız (!!!!) Kuran'ı Kerim derslerinin yanına yeni dersler eklenmelidir. Yerleşim yerlerinde her 100 mde bir yapılan camiler yetmez herkesin kulağına doğrudan sabah ezanı servisi yapılmalıdır. Din kitaplarındaki ayrımcılıklar çocuklarımıza ezberletilmeli, bunları söyleyen kafirler Fazıl Say gibi cezalandırılmalıdır. Cuma namazına gitmek çocuğunun hastalığından daha iyi bir mazeret olarak düşünülmeli zinhar yıllık izinden düşülmemelidir. Dini bayramların yanısıra kandiller de tatil ilan edilmeli, ama bu günlerde ateistler, agnostikler, zındıklar, Aleviler ve gayri müslimler çalışarak %99luk müslüman çoğunluğa hizmet etmelidir.

  mgulgunsoy - momentum

  Sovyet cennetini tanımlamışsınız sanki. Bir an için o günlere geri gittim. The good old days.

  Mazlum dili ve edebiyatı dersi de konsun - Wookiert

  Şu mümin kardeşlerdeki insan hakları aşkı beni duygulandırıyor. Sen daya 5 tane din dersini çocuk yaştan, yıka beyinleri, ondan sonra gençliğe hitabe tu kaka. Bir de üzerine hakkı yenmiş masum köylü tribine boynu bükük gez. laf eden olursa da o dersler zorunlu değil seçmeli dersin.