Mazlum-Der'den Lice açıklaması: Uyuşturucu iddiaları gerçek dışı

Mazlum-Der'den Lice açıklaması: Uyuşturucu iddiaları gerçek dışı
Mazlum-Der'den Lice açıklaması: Uyuşturucu iddiaları gerçek dışı
Lice'deki karakol protestosunu olay yerinde inceleyen Mazlum-Der tarafından hazırlanan raporda, köylülerin üzerine kasıtlı olarak ateş açıldığı; valiliğin 'olay uyuşturucu operasyonlarına tepki olarak yapıldı' açıklamasının ise gerçek dışı olduğu belirtildi.

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Kayacık Köyü'nde jandarma karakol binasının yenilenmesini protesto edilmesi sırasında çıkan ve 1 kişinin öldüğü 9 kişinin de yaralandığı olayla ilgili İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) Diyarbakır Şubesi olay yerinde ve köyde yaptığı incelemeleriyle ilgili bir rapor hazırladı.

Mazlum-Der Koordinatörü Cihan Ülsen, olaydan sonra medyada olayın köylüler arasındaki husumetten veya yapılan uyuşturucu operasyonlarından duyulan rahatsızlıktan kaynaklandığına dair açıklamaların yer aldığını, hak ihlali olup olmadığını araştırmak için olay yerine gittiklerini; mağdur, mağdur yakınları, görgü tanıkları, savcı, karakol komutanı ile görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Ülsen, köylülerin jandarma karakol binasında yapılan tadilat ve inşaatları protesto etmek için toplandığını ifade ederken, göstericilerin hiçbir şekilde karakol binasına fiziki müdahaleleri olmadığını söyledi.

5 dakika bile geçmemişti ateş açıldı


Cihan Ülsen, buna karşılık, olayda ağır silahlarla hedef gözetecek biçimde doğrudan grup üzerine kasti olarak ateş açıldığının tespit edildiğini iddia etti.

Ülsen, şöyle dedi:

"Olayın çıkış sebebine ilişkin resmi makamların yapmış olduğu açıklamalar; yetersiz ve inandırıcılıktan uzak beyanlardır. Bu beyanları destekleyen tek bir tanık beyanı veya delile heyetimiz ulaşamamıştır. Böylesi bir olayda ağır silahların hedef gözetecek şekilde kullanılması kabul edilemez bir durumdur. Barış sürecinin sorunsuz nihayete ermesi ve özellikle son zamanlarda toplumda büyük rahatsızlıklar meydana getiren yeni karakol yapımlarına ilişkin yapılan protesto eylemi, orantısız güç kullanılarak yaşam hakkının ağır bir şekilde ihlaline meydan veren bu olayın yaşanmasına yol açmıştır. Olaydan sonra kamu erkinin açıklamaları yanıltma ve yönlendirme amaçlı olup gerçek dışı beyanlarıdır. 'Göstericiler birbirlerini vurmuşlar', 'Köylüler arasında husumet vardı, olay bu husumetten kaynaklanmıştır' gibi gayri ciddi açıklamaların yapılması, bir kez daha devlet aklının böylesi olaylarda 'memurunu koruma-kollama' alışkanlığından vazgeçmediğini göstermektedir.

Savcılıktan mağdura şüpheli muamelesi


Ayrıca olaydan 2 gün sonra Diyarbakır Valisi'nin yaşananların uyuşturucu operasyonlarına tepki olarak yaşandığını bildirmesi gerçek dışılığı ve çelişkiyi ortaya koymaktadır. Bu açıklamalar bir kez daha yaşananların üstünün örtüleceği kaygısını biz de oluşturmuştur. Olay yerinden delillerin toplanması esnasında ayrıca pankart ve ped şişelerin toplanması ilk elden protesto olayına karışanların tespiti amacı ile yapıldığı, olay yeri incelemenin yaşanan olayın meydana çıkarılmasından çok, olaya katılanların tespit edilmesi gibi bir amaçla yapıldığı kanaati oluşturmaktadır."

BDP, Lice olaylarını Meclis'e taşıdı


Ülsen, olay yerinde bulunan mermi kovanlarının balistik incelemelerinin yapılarak hangi güvenlik görevlilerinin ateş açtığının tespit edilmesi gerektiğini belirterek, "Ateş emrinin verilip verilmediği ile verilmiş ise kim tarafından verildiğinin tespit edilmesi, tespit edilen kişilerin derhal gözaltına ve açığa alınması gerekiyor. Ayrıca etkin, adil ve hızlı bir şekilde adli ve idari tahkikatın bir an önce yapılmasını ve sorumluların yargılanmasını talep ediyoruz" dedi.

DHA - Bayram BULUT