Mazlum-Der'den Lice açıklaması: Uyuşturucu iddiaları gerçek dışı

Mazlum-Der'den Lice açıklaması: Uyuşturucu iddiaları gerçek dışı
Mazlum-Der'den Lice açıklaması: Uyuşturucu iddiaları gerçek dışı
Lice'deki karakol protestosunu olay yerinde inceleyen Mazlum-Der tarafından hazırlanan raporda, köylülerin üzerine kasıtlı olarak ateş açıldığı; valiliğin 'olay uyuşturucu operasyonlarına tepki olarak yapıldı' açıklamasının ise gerçek dışı olduğu belirtildi.

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Kayacık Köyü'nde jandarma karakol binasının yenilenmesini protesto edilmesi sırasında çıkan ve 1 kişinin öldüğü 9 kişinin de yaralandığı olayla ilgili İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) Diyarbakır Şubesi olay yerinde ve köyde yaptığı incelemeleriyle ilgili bir rapor hazırladı.

Mazlum-Der Koordinatörü Cihan Ülsen, olaydan sonra medyada olayın köylüler arasındaki husumetten veya yapılan uyuşturucu operasyonlarından duyulan rahatsızlıktan kaynaklandığına dair açıklamaların yer aldığını, hak ihlali olup olmadığını araştırmak için olay yerine gittiklerini; mağdur, mağdur yakınları, görgü tanıkları, savcı, karakol komutanı ile görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Ülsen, köylülerin jandarma karakol binasında yapılan tadilat ve inşaatları protesto etmek için toplandığını ifade ederken, göstericilerin hiçbir şekilde karakol binasına fiziki müdahaleleri olmadığını söyledi.

5 dakika bile geçmemişti ateş açıldı


Cihan Ülsen, buna karşılık, olayda ağır silahlarla hedef gözetecek biçimde doğrudan grup üzerine kasti olarak ateş açıldığının tespit edildiğini iddia etti.

Ülsen, şöyle dedi:

"Olayın çıkış sebebine ilişkin resmi makamların yapmış olduğu açıklamalar; yetersiz ve inandırıcılıktan uzak beyanlardır. Bu beyanları destekleyen tek bir tanık beyanı veya delile heyetimiz ulaşamamıştır. Böylesi bir olayda ağır silahların hedef gözetecek şekilde kullanılması kabul edilemez bir durumdur. Barış sürecinin sorunsuz nihayete ermesi ve özellikle son zamanlarda toplumda büyük rahatsızlıklar meydana getiren yeni karakol yapımlarına ilişkin yapılan protesto eylemi, orantısız güç kullanılarak yaşam hakkının ağır bir şekilde ihlaline meydan veren bu olayın yaşanmasına yol açmıştır. Olaydan sonra kamu erkinin açıklamaları yanıltma ve yönlendirme amaçlı olup gerçek dışı beyanlarıdır. 'Göstericiler birbirlerini vurmuşlar', 'Köylüler arasında husumet vardı, olay bu husumetten kaynaklanmıştır' gibi gayri ciddi açıklamaların yapılması, bir kez daha devlet aklının böylesi olaylarda 'memurunu koruma-kollama' alışkanlığından vazgeçmediğini göstermektedir.

Savcılıktan mağdura şüpheli muamelesi


Ayrıca olaydan 2 gün sonra Diyarbakır Valisi'nin yaşananların uyuşturucu operasyonlarına tepki olarak yaşandığını bildirmesi gerçek dışılığı ve çelişkiyi ortaya koymaktadır. Bu açıklamalar bir kez daha yaşananların üstünün örtüleceği kaygısını biz de oluşturmuştur. Olay yerinden delillerin toplanması esnasında ayrıca pankart ve ped şişelerin toplanması ilk elden protesto olayına karışanların tespiti amacı ile yapıldığı, olay yeri incelemenin yaşanan olayın meydana çıkarılmasından çok, olaya katılanların tespit edilmesi gibi bir amaçla yapıldığı kanaati oluşturmaktadır."

BDP, Lice olaylarını Meclis'e taşıdı


Ülsen, olay yerinde bulunan mermi kovanlarının balistik incelemelerinin yapılarak hangi güvenlik görevlilerinin ateş açtığının tespit edilmesi gerektiğini belirterek, "Ateş emrinin verilip verilmediği ile verilmiş ise kim tarafından verildiğinin tespit edilmesi, tespit edilen kişilerin derhal gözaltına ve açığa alınması gerekiyor. Ayrıca etkin, adil ve hızlı bir şekilde adli ve idari tahkikatın bir an önce yapılmasını ve sorumluların yargılanmasını talep ediyoruz" dedi.

DHA - Bayram BULUT


  http://www.radikal.com.tr/113988611398867

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KARDEŞİM NE ALAKA - pispor

  ben 63 yaşımdayım kendimi bildim bileli devlet ağa işbirlikçiler Diyarbakır da ve başka yerlerde uyuşturucu ekiyor biçiyor satıyor bunun karakol protestosu ile ne alakası var doğudaki her yerde halk karakolu sevmiyor sen cumhuriyeti kurduğundan beri bu halka karakolu sevdirmemişsin ki hep adamları alıp falakaya yatırmışsın adam diyor ki karakol köyün yanı başında asker benim yetişkin kızımı rahatsız ediyor ben kızınca bana seni öldürürüm PKK lı derim Lice olayıda 18 yaşındaki bir genç katledilmiş siz bu uyuşturucu işini bırakıp bu gencin katili kim onu bulun birde halk bu karakolları işitiyor mu istemiyor mu referandum yapın her köyde bu karakolu başbakan istiyor diye halka dayatamazsınız dayatırsanız daha çok karakollar basılır insanlar ölür

  .. - kayıp-rihalı

  eğer bir uyuşturucu işinden nemalanan birileri varsa o karakolun içindekilerdir,gözünün önüne ekilen uyuşturucudan allah bilir ne kadar pirim aldılar ,ordan emekli olanlar zengin olarak geri dönüyorlarmemleketlerine,velhasıl bu olayın protestoyla ilgisi yok devlet yediği haltı,tıpkı gezide ki gibi manipule etmeye çalışıyor

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  bu karakol basanlara sadece masum köylüler demek, köylülere hakarettir, benim köylüm askeri için ölür ölür

  evet - hezax

  birgün elbet bizden hesap soracak kürt halkı.. sormalıdır da.. ama bizim kadar vicdansız olmayacaklar bir çocuğa 13 kurşun sıkmayacaklar..

  BENİM ANLAMDIĞIM - pispor

  hangi mantık hangi düşünce ile karakolu köyün yanında yapmaktalar çıkar karakolları köylerin kazaların yerleşim bölgeleri dışına zaten karakolu köyün yanına yapan zihniyet köylü halkın üzerinde baskı zülüm ve zaptı rapt altına almaktır sonra her yerde karakollara ihtiyaç var mı hangi devirde yaşıyoruz kardeşim eşkıyalık dönemi bitti

  Haklı olabilir.. - evet_isyan06

  jandarma kasıtlı olarak ateş açmıştır, köylüler ( kelimeye bak molotof atan eylemci değil de köylü! ) herhalde kazara molotofu ellerinden düşürdüler! yalnız anlamadığım bunlar nasıl köylü ki molotof yapabiliyorlar? Bunlar nasıl köylü ki karakolun tel engellerini aşıp işçi barakalarını yakabiliyorlar? Biz de köyde büyüdük hala ailem köyde yaşamaya devam ediyor ama bizim köylüleri hiç molotof yaparken görmedim ben.. Mazlum-der bunlara neden hiç değinmiyor? eylemciler ateş açıldıktan sonra mı girip yakmışlar işçi barakalrını? Bizim gördüğümüz genelde ateş açılınca dağılırlar da.. Ha dağılmadılar daha da coşup molotofla saldırdılar o zaman normal protestoya ateş eden adam alayını tarardı.. devam edin bakalım yalanalra nereye varacak bu işin sonucu ama biz fena halde bıkmaya başladık ki eskiy orumlarıma bakanlar görür ben çözümü ulusalcılara karşı her zaman savunanlardandım ama Kürtlerin bu halleri bıktırdı..

  Mazlum Der in Samimiyetine İnanmak? - Hayal Denizi03

  Olup bitenleri siyasi düşünce, etnik ırkçılık vs gözlüğü ile bakanların penceresinden değerlendirmek olayın gerçek resmini göstermez. Doğru ve ya doğruya yakın bilgi her zaman devlet arşivinde olan ve açıklanan bilgidir. Vali her zaman Validir ve Devleti temsil eder.