MEB 10 yıllık öğretmen ihtiyacını belirleyecek

MEB 10 yıllık öğretmen ihtiyacını belirleyecek
MEB 10 yıllık öğretmen ihtiyacını belirleyecek

Atama sırasında öğretmenler ve yakınları büyük heyecan yaşadı. FOTOĞRAF: SERDAR ÖZSOY

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 3 bin 901’i kadrolu olmak üzere toplam 15 bin 655 öğretmen ataması gerçekleştirdi. Çubukçu, Türkiye’nin 10 yıllık öğretmen ihtiyacını belirlemek üzere bir çalışma başlattıklarını, yapılacak bilimsel çalışma sayesinde öğretmen ihtiyacına göre öğretmen yetiştirileceğini belirtti.
Öğretmen ataması için Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, gelecek 10 yıllık süreçte öğretmen eğitimi ve istihdamını planlamak amacıyla bilimsel verilere dayalı olarak öğretmen projeksiyonu hazırlanacağını duyurdu. Çubukçu, “Bu sayede üniversiteler, bakanlığın ihtiyaç duyduğu alanlarda öğretmen yetiştirilmesine ağırlık verecek, öğrenciler tercihlerini yaparken iş bulma imkânı en çok olan  öğretmenlik alanlarını tercih edeceklerdir. Bakanlık da ihtiyaç duyduğu alanlarda mezun olanları hemen istihdam edebilecektir” mesajını verdi.
Çubukçu “Bugün ise Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlik mesleğini kariyer mesleği haline getirmiş, böylece nitelikli öğretmen yetiştirmenin de önü açılmıştır” dedi. 

Sevinç ve öfke
Bakanlık, başvuruları 31 Ağustos-11 Eylül arasında alınan 15 bin 800 sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlik için 42 bin 88 aday başvurdu. Bilgisayar kurası sonucunda ilk atama yoluyla 3 bin 901’i kadrolu 8 bin 813’ü sözleşmeli, kurumlararası, açıktan ve milli sporcu kontenjanından da olmak üzere toplam 15 bin 655 öğretmenin ataması yapıldı. Öte yandan kurayı izlemek üzere salona gelen adaylardan ekranda isimlerini görenler çığlık atarak sevinçlerini gösterdiler. Dışarıda ise yıllardır atamaları yapılmayan öğretmenlerin protestoları vardı. (Radikal)