MEB: Bu okullar da nereden çıktı!

Bilkent gibi ünlü birçok üniversitenin bahçesinde kaçak okul çıktı! Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nda (OKS) tercih işlemleri sırasında üniversite bünyesinde kurulan bazı ilköğretim okullarının Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) onay almadan faaliyetlerini sürdürdüğü anlaşıldı.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Bilkent gibi ünlü birçok üniversitenin bahçesinde kaçak okul çıktı! Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nda (OKS) tercih işlemleri sırasında üniversite bünyesinde kurulan bazı ilköğretim okullarının Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) onay almadan faaliyetlerini sürdürdüğü anlaşıldı.
OKS yerleştirme işlemleri için tercih yapan öğrenciler, üniversite konservatuvarları bünyesindeki bazı ilköğretim kurumlarının MEB'in internetteki tercih sisteminde yer almadığını tespit etti. Bakanlık, öğrencilerin başvurusu üzerine mağdur olmamaları için bu okulları geçici kod vererek sisteme dahil etti. Yapılan araştırmada ise Bilkent, İstanbul, Trakya, Hacettepe, Çukurova, Mersin, İstanbul, Mimar Sinan ve Anadolu üniversiteleri bünyesinde kurulan bazı ortaöğretim kurumlarının açılış başvurusu olmadığı görüldü. Ancak bazı okulların ders çizelgesi ve yönetmeliğinin Talim Terbiye Kurulu'nca onaylandığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Talim Terbiye ve ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne soruşturma açıldı.
MEB, yaptığı soruşturmada, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu'nun açılış için başvurusu olmadığını tespit ederek 'usul yönünden noksan açılıp işlediği ve sistemde kaydının bulunmadığı' sonucuna vardı.
'İşlemleri yapın, yoksa kapatırız'
Soruşturmada, Tevhidi Tedrisat Kanunu ile Milli Eğitim Temel Kanunu gereği üniversitelerin bakanlıktan izinsiz okul açamayacağı vurgulandı. Aslında önceki yıllarda da zaman zaman sorun yaşanıyordu ancak ilk kez bu yılki OKS'de kaos oluştu. Bunun üzerine yapılan soruşturmada okulların izinsiz olduğu ortaya çıktı. Bakanlık yetkilileri, 'öğrencilerin nakil ve OKS sınavına başvurularında sorunlar yaşandığını ve her yıl geçici çözümlerle öğrenci mağduriyetinin önlendiğini' dile getirdi. Öğrencilerin kazanılmış haklarının saklı tutulacağı belirtilerek, resmi işlemleri yerine getirmeyen okulların kapatılması ve ilgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması talep edildi. Bakanlık ilgili üniversitelere yazı yazıp eksikliklerinin giderilmesi için süre verdi. Üniversiteler ise MEB'e tepki göstererek, bu okulların açılmasında YÖK izninin yeterli olduğunu savundu.
'Amaç özel okula dönüştürmek'
Konservatuvar yöneticileri, bünyelerindeki ilköğretim okullarında çok sayıda yetenekli çocuğun yetiştiğini belirterek, "Biz dün kurulmadık, her birimiz arkamızda çok sayıda başarılı yıl ve öğrenci bıraktık" dedi. Bazı konservatuvar yöneticileriyse amacın bu okulları özel okul statüsüne dönüştürmek olduğunu savundu. Üniversiteler 20 Ağustos'ta Ankara'da buluşup çözüm arayacak.
Mezunlardan biri Fazıl Say
MEB'in 'İzinsiz açılmışlar' dediği okulların ortalama 10 yıllık geçmişleri var. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say da tartışmada adı geçen Hacettepe Üniversitesi'nin yetiştirdiği genç yetenekler arasında. Kapatılma tehlikesi yaşayan okulların kuruluş tarihleri şöyle: Bilkent Sahne ve Müzik Sanatları İlköğretim Okulu 1998, Hacettepe Müzik ve Bale İlköğretim Okulu 1998, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale İlköğretim Okulu 2003, Trakya Üniversitesi İlköğretim Okulu 1998, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Ortaöğretim Devresi 1994, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı İlköğretim Okulu 1998, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı İlköğretim Devresi (5, 6, 7, 8. sınıflar) 1973.