MEB bu yasaya uymamış

MEB bu yasaya uymamış
MEB bu yasaya uymamış
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Milli Eğitim Bakanlığı , yasal olarak istihdam etmek zorunda olduğu engelli sayısının ancak yüzde 36’sını istihdam eder durumda.
‘Engelli öğretmen alınması’ için bir vatandaşın TBMM Dilekçe Komisyonu’na gönderdiği dilekçesine komisyonun görüş istemesi üzerine MEB’in “Engelli öğretmen olmaz” şeklinde görüş belirtmesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın tepkisini çekmişti. Erdoğan daha sonra engelli öğretmen alınacağını da açıklamıştı. Bu durum MEB’de engelli hassasiyetini arttırsa da bakanlıkta 25 bin olan engelli kadrosunun sadece 9 bininin dolu olduğu ortaya çıktı. 848 bin 531 kadrosu olan bakanlıkta engelli personel sayısının 25 bin 456 olması gerekirken bu sayı 9 bin 166’da kalmış.
Bakanlık çalışmasına göre 16 bin 290 engelli personel açığı var. 2012 yılında engelli memur kadrosuna 843 kişi atanırken bu atama da açığı kapatmada etkili olamadı.
Yasalara göre personelin yüzde 3’ünün engelli kadrosuna ayrılması gerekiyor. Bu kurala uyulmadığı takdirde kurumlara ceza uygulanması gerekiyor. Ancak yıllardır bu kurala uymayan MEB’e bugüne kadar ceza kesilmediği öğrenildi.