MEB Müsteşarı Birinci tasdikname aldı, alacak...

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci, karnesini 14 milyon öğrenciden bir gün önce aldı. Yargıtay, Birinci'ye 'görevde keyfi davranmak'tan beşinci kez hapis cezası verdi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci, karnesini 14 milyon öğrenciden bir gün önce aldı. Yargıtay, Birinci'ye 'görevde keyfi davranmak'tan beşinci kez hapis cezası verdi. Ancak bu kez 11 ay 20 gün süreyle kamu hizmetlerinden yasakladı ve cezasını ertelemedi. Karar onanırsa, müsteşarlığı bırakmak zorunda kalacak.
Bakanlığın iki numaralı adamı Birinci, daha önce de dört ayrı davada 'görevde keyfi davranmak' suçundan hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak Yargıtay, hapis cezalarını adli para cezasına çevirip ertelemişti. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, bu dosyalardan birinin temyiz incelemesini yapmış ve erteleme kararını onamıştı.
Birinci hakkında Niğde Milli Eğitim Müdürü Yaşar Sezgin'in görevden alınması kararını iptal eden mahkeme kararını 'uygulama kabiliyeti olmadığı' gerekçesiyle uygulamadığı gerekçesiyle açılan davaysa dün Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nce karara bağlandı. Daire, Birinci'nin suçunu sabit gördü ve önce 'görevde keyfi davranmak'tan 11 ay 20 gün hapis ve 11 ay 20 gün kamu hizmetlerinden yasaklama cezasına mahkûm etti. Daire, ardından hapis cezasını 3 bin 850 YTL para cezasına çevirdi. Daire, hem para cezasını hem de kamu hizmetlerinden yasaklama cezasını, 'sanığın yeniden suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşmadığı' gerekçesiyle ertelemedi. Birinci bu kararı temyiz edebilecek. Bu başvuruyu Yargıtay Ceza Genel Kurulu görüşecek. Kurul'un dairenin kararını olduğu gibi onaylaması halinde Birinci'nin müsteşarlığı bırakması gerekecek.