MEB: Öğretmen ihtiyacımız 95 bin

MEB: Öğretmen ihtiyacımız 95 bin
MEB: Öğretmen ihtiyacımız 95 bin
Arapça dersiyle ilgili tartışmalara ilişkin açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı, "Bakanlar Kurulu okullarda zorunlu yabancı dil sayısını 9 dil olarak belirledi, Arapça bunlardan biri" duyurusunda bulundu. MEB, öğretmen ihtiyacının ise 95 bin 600 olduğunu bildirdi.

RADİKAL - Millî Eğitim Bakanlığı resmi twitter sayfasından okullardaki zorunlu dil derslerine ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, "Okullarda hangi dillerin zorunlu yabancı dil olarak okutulacağı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenir. Bakanlar Kurulu Kararı 9 dil belirledi ve Arapça da bunlardan biri. Birilerinin Arapça'ya alerjisi var. Japonca İngilizce, Almanca, Çince  Rusça...Bu diller daha da arttırılabilir. Şu anda aileler ve öğrencilerimiz çoğunlukla İngilizce'yi seçiyorlar" denildi.

ŞUBATTA ATAMA YAPILACAK

Öğretmen ihtiyacına da değinilen açıklamada, "İmam hatiplerde aynı zamanda lise müfredatı uygulanır. Sessiz devrimin en önemli bileşenlerinden biri FatihProjesi  ve EBA'dır.Her iki öğretmenden biri bu dönemde atandı. Toplam öğretmen ihtiyacımız 95 bin 624. Şubatta yapacağımız atamadan sonra öğretmenlerimizi danışman öğretmen eşliğinde oryantasyon eğitimine alacağız" ifadelerine yer verildi.
DHA