MEB yetkilileri dönüşümü boş salona anlattı

MEB yetkilileri dönüşümü boş salona anlattı
MEB yetkilileri dönüşümü boş salona anlattı
İstanbul'daki dershane dönüşüm toplantısı da sancılı geçti. Dershaneciler toplantı salonunu terk edince MEB yetkilileri, dönüşümü sadece 30 kişiye anlatmak zorunda kaldı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Milli Eğitim Bakanlığı ’nın sekiz ilde dershanecilerle ‘dönüşüm’ü konuşmak için yaptığı toplantıların İstanbul ayağı da diğer illerdekiler gibi gergin geçti. Dershanecilerin büyük çoğunluğu alkışlı protesto ile toplantıyı terk ederken dönüşüm önerilerini gerçekçi ve uygun bulmadığını söyledi. Marmara Bölgesi’ndeki dershane temsilcileri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın çağrısı ile Bahçelievler Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde bir araya geldi. Toplantıya MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ve Milli Eğitim Bakanlığı müşavirleri katıldı. Yaklaşık 400 dershanecinin katıldığı toplantının başında konuşan Büyük, toplantının Akdeniz ve Ege bölgelerinde yapılandan daha verimli bir toplantı olacağını umduklarını söyleyerek, “Eğitimcilere yaraşır bir toplantı olsun” dedi.

Tartışmalar yaşandı
Büyük’ün bu sözleri üzerine söz alan Birey Dershanesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Kaldırım, “Diğer illerde arkadaşlar demokratik haklarını kullandılar. Çirkin bir davranış olarak lanse etmenizi kınıyorum. Biz dershanelerin bu yapısını koruyarak devam etmesini konuşmak istiyoruz” dedi. Kaldırım’a diğer dershaneciler de alkışla destek verdi. MEB Müsteşar Yardımcısı Büyük, daha açılış konuşması bile yapamadıklarını söyledi. Büyük, çalışmanın nihayetlenmediğini vurgulayarak “Burası bir hukuk devleti. Bunun Meclis ve eğitim komisyonu safhası var, daha başka aşamaları var. Buradan bilgileri alıp götüreceğiz. Buradan bizi yuhalayarak, bize hakaret ederek ayrılmanın anlamı yok” diye konuştu. Bu konuşmanın ardından dershanecilerden bazıları “İki yıldır bize de hakaret ediliyor” derken, bazıları da ”Bunlar bizi tatmin etmez” dedi. Başka bir dershaneci “Önce Başbakan geri adım atacak, ondan sonra konuşacağız” diye konuştu. Dershanecilerin büyük kısmı salonu terk etti. Bu sırada “Talimat almış gibi herkes neden gidiyor? Benim söyleyeceklerim var” diyen bir dershaneci de tepki gösterdi. Dershaneciler salondan çıktıktan sonra ise ortak basın açıklaması yaptılar. Ortak basın açıklamasında “Toplantılarla çözüm üretmekten ziyade kamuoyuna tarafların dinlendiği ve görüşlerinin alındığı algısı oluşturulmak isteniyor” dendi. Dershaneciler tebeşir kırarak bakanlığın kararına tepki gösterdi. Erzurum ve Şanlıurfa’daki toplantılarda da dershaneciler salonu terk ederken, Mersin ve İzmir’de ise dershanelerin kapatılma kararı protesto edildi.

Tayyip Bey’in kızı bizim dershanemizdeydi


Toplantı, salonda kalan yaklaşık 30 kişiyle devam etti. Söz alarak konuşan Özel Kayı Eksen Dershanesi’nden Mustafa Yeşiltaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın öğrencileri olduğunu belirterek şöyle konuştu: “14 yıldır dershanecilik yapıyorum. Hepiniz çocuklarınızın bir yere gelebilmesi için dershanelere yolladınız. Sayın Erdoğan’ın kızı da Bahariye şubemizin öğrencisiydi. Selam olsun Tayyip Bey’e. Onun çocuklarına verdiğimiz emekler de helal olsun.”