MEB'de soruşturma depremi

MEB'de soruşturma depremi
MEB'de soruşturma depremi
Danıştay'ın 28 Şubat sürecinde derslere türbanla giren öğretmenin meslekten ihraç edilmesine yönelik bozma kararına hukuk müşavirliğinin itiraz etmesiyle başlayan deprem devam ediyor

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 28 Şubat sürecinde derslere türbanla girdiği için meslekten çıkartılan bir öğretmenin mahkeme kararıyla dönüşüne itiraz etmesi üzerine 4 hukuk müşavirine ‘tedbiren’ görevden el çektirildi. 

MEB Hukuk Müşavirliği’nde ‘türbanlı öğretmenin mesleğe dönüşü’ üzerinden yaşanan deprem devam ediyor. Hukuk Müşavirliği’nin Harun Kaman isimli hukuk müşaviri imzasıyla, meslekten çıkarılmış bir türbanlı öğretmenin dönüşüne ilişkin mahkeme kararına yaptığı itirazın ortaya çıkmasının ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bu hafta başındaki Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, MEB’in hem itirazını geri çektiği, hem de Hukuk Müşavirliğinde konuyla ilgili adı geçen müşavirin görevinden el çektirdiğini açıklamıştı. 

Arınç’ın açıklamalarına karşın Hukuk Müşavirliği’nde ‘görevden el çektirilen’ bir hukuk müşavirinin bulunmadığı öğrenilirken, mahkeme kararına itirazda imzası bulunmamasına karşın MEB Birinci Hukuk Müşaviri Osman Çelik’in ismi tartışmaların odağına gelmişti. Çelik, itirazla ilgi bilgisi olmadığını, görevden ayrılmasının da ‘el çektirme’ değil 4 Temmuz itibariyle verdiği emeklilik dilekçesi çerçevesinde olduğunu açıklamıştı. Akşam saatlerinde ise yeni bir gelişme yaşandı. Aralarında türbanlı öğretmen kararına itiraz eden Harun Kaman’ın da bulunduğu 4 hukuk müşavirine ‘tedbiren görevden el çektirildiği’ öğrenildi. Kaman’ın dışında ‘tedbiren görevden el çektirilen’ hukuk müşavirleri Meral Dağtekin, Seher Kutay, Süleyman Kılınç.