MEB'de zorunlu hizmete dönüş

Göreve 2000'den sonra başlayan öğretmenler zorunlu hizmete tabi olacak. Karar yaklaşık 16 bin öğretmeni etkiliyor.

ANKARA- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlik görevine 2000 yılından sonra başlayanları zorunlu hizmete tabi tutacak. Zorunlu hizmet birinci bölgede öğretmenlik yapan yaklaşık 16 bin öğretmeni kapsayacak.
Milli Eğitim Bakanlığı, 11 Haziran 2000 tarihinden sonra göreve başlayan ve birinci hizmet bölgesi kapsamındaki illerde görev yapan öğretmenleri, adaylıklarının kaldırılmış olması koşuluyla istemeleri halinde zorunlu hizmet için ikinci ve üçücü hizmet bölgesindeki illere atayacak. Zorunlu çalışma yükümlülüğü nedeniyle ikinci ve üçüncü hizmet bölgesinde görevli olan öğretmenler ise, 30 Eylül 2004 tarihi itibarıyla en az iki yıllık çalışma süresini doldurmuşlarsa yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.
Eşlerde durum
Zorunlu hizmet kapsamında başvurular, elektronik başvuru formuyla yapılacak. Formu doldurmayanlar, bakanlıkça uygun görülen zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunan hizmet bölgelerine atanacak. Her ikisi de öğretmen olan eşlerden biri zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış veya muafsa diğer eş zorunlu hizmete tabi tutulmayacak. Kamuoyunda 'depo öğretmen' olarak bilinen ihtiyaç fazlası öğretmenler ise, özür grupları dikkate alınarak, ihtiyaç duyulan yerlere atanacak.
Başvuru tarihleri
Yer değiştirme suretiyle atama isteğinde bulunacak öğretmenler, il
içinde http://ilsis.meb.gov.tr adresinde belirtilen görevli oldukları hizmet alanı içinde en fazla dört okul veya hizmet alanı dışında iki hizmet alanını seçebilecek.
İller arasında ise yine aynı adreste belirtilen alanında norm kadro
açığı olan en fazla 5 il için başvuru yapabilecek. Zorunlu hizmet yapacak öğretmenler ise, en fazla beş il tercih edebilecek. İl içi yer değiştirmeler için başvurular 12-19 Nisan; iller arası yer değiştirmeler için başvurular ise, 3-16 Mayıs tarihleri arasında kabul edilecek.