MEB'den hükümete tavsiye: Özel okullara bir an önce teşvik sağla

Özel öğretim Genel Müdürü Mehmet Küçük: Kriz okulları da vurdu. Özel okullara bir an önce teşvik yapılmalı. Teşvik yapılmazsa özel okul öğrencileri devlete kayacak, masraf çıkacakBETÜL KOTAN
ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, hükümetten özel okullar için teşvik paketi hazırlanmasını istedi. Özel öğretim Genel Müdürü Mehmet Küçük ‘uyardı’:
“Dünya da bir kriz var bu kriz bizi de etkiliyor. Endişeliyim. 2001 krizi sonrasında olduğu gibi öğrenci oranımız yüzde 16 azalırsa, bu 60 bin öğrenci kaybedilecek demektir. Bu öğrenciler özel okullardan ayrılıp boşta kalmayacaklar, resmi okullara gidecekler. 60 bin öğrencinin devlet okullarına yönelmesi devlete ek masraf yaptıracak.”
“Şu anda özel öğretimin genel öğretim içindeki oranı yüzde 2.7. Bu oran bize yakışır bir oran değil” diyen Küçük, eğitimde 2023 yılı vizyonuyla ilgili olarak Türkiye Özel Okullar Birliği’nce düzenlenen sempozyumda özel okulları sarsan krizi değerlendirdi:

‘KRİZ İÇİN ENDİŞELİYİM’: 2001 krizi sonrasında olduğu gibi öğrenci oranımız yüzde 16 azalırsa, 60 bin öğrencinin devlet okullarına yönelmesi devlete ek masraf yaptıracak. 60 bin öğrenci için 2 bin derslik ihtiyacı doğacak. Bu derslikler için 200 milyon liralık bina yatırımı yapılması gerekiyor. 1500 öğretmen görevlendirilecek. Bu okulların elektrik su donanım ihtiyaçlarını da düşündüğünüz zaman devlet önemli ölçüde zarar uğramış olacak. Bu özel okul öğrencilerini kaybetmemiz lazım.

‘SİZ DE KÂRDAN VAZGEÇİN’: Devlete düşen görevler vardır. Ancak krizin bizi etkilediği oranda özel okulların, kârlılığından vazgeçerek öğrenci kaybetmeme yoluna gitmesi gerekli. Devreye teşvik girmeli ama bu da bütçe ile alakalı yapılabilir mi bilmiyorum ama teşvik olmalı ve olacaktır da.

‘ÖZEL OKULLARIN YÜZDE 55’İ BOŞ’: Özel okulların genel doluluk oranı yüzde 45, okullarımızın yüzde 55’i boş durumda. Şu an özel okullarda 390 bin öğrenci var. 15 bin derslik en azından boş duruyor, bu derslikleri devlet yapmaya kalksa maliyeti 1.5 milyar lira. Orada okullar boş dururken, devlet derslik ihtiyacı nedeniyle okullar yapıyor.

‘ÖĞRETMENİN SSK’SINI DEVLET ÖDEYEBİLİR’: Şu anda gelişmiş ülkelerde olduğu gibi muhakkak özel okullara teşvik verilmeli. Gelişmiş bazı ülkelerde devlet bir öğrenciye yaptığı masrafın bir kısmını veya tamamını özel okula veriyor. Arsayı tahsis eden, okulu yapıp veren ülkeler var. Çok az ülke özel okullardan vergi alıyor. Çoğu ülkede özel okullarda çalışan öğretmenin SSK’sını devlet ödüyor, Hesap yaptım, şu anda özel okullarda 30 binin biraz üzerinde öğretmen var, bu öğretmenlerin tamamının SSK gideri 120 milyon lira, çok da fazla değil.

‘RAKAMLAR YALAN SÖYLEMEZ’: 2023’te milli gelir artacak, bir ailedeki çocuk sayısı azalacak. Bunlar özel okullardaki öğrenci sayısını artıracak. Rakamlar yalan söylemez, 2008 OKS’de ilk 100’e giren okullardan 98’i özel. Çok fazla emek harcıyorlar çok iyi yetiştiriyorlar, dereceye sokuyorlar.

‘ÖZELLERE DE ÜCRETSİZ DERS KİTABI’: Özel okullarda burslu öğrenci uygulaması üzerinde çalışıyoruz, bunu taslak yönetmeliğe koyduk, gelecek yıla yetişir diye ümit ediyoruz. Ayrıca tüm özel okullarda da önümüzdeki yıldan itibaren ücretsiz ders kitabı dağıtılması için çalışma yürütüyoruz.