MEB'den öğretmene skandal sorgulama: Alevi misin?

MEB'den öğretmene skandal sorgulama: Alevi misin?
MEB'den öğretmene skandal sorgulama: Alevi misin?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettişlerinin, Mamak Yunus Büyükkuşoğlu Anadolu Lisesi'nde skandal bir sorgulamaya imza attıkları ortaya çıktı.

Okul müdür yardımcısı Tuncer Küllücek hakkındaki soruşturma sürerken, Küllücek kendisini şikâyet eden felsefe öğretmeni Suat Özcan ile soruşturmayı yürüten il müfettişi Cengiz Karahan’ı “Şikâyetçi öğretmen de, soruşturmayı yapan müfettiş de Alevi” diyerek bakanlığa şikâyet etti. Küllücek’in şikâyeti üzerine okula gelen 2 bakanlık müfettişi ise öğretmen ve müfettişin “Alevi olup olmadıklarını” sorguladı. Soruşturma yürütürken soruşturmalık olan il müfettişi Karahan’ın sorgusunda, “Ben Aleviyim, Alevilik suçsa ben bu suçu işliyorum, ömür boyu da işleyeceğim” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

ÖĞRENCİLER ARASINDA AYRIMCILIK

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, Mamak Yunus Büyükkuşoğlu Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Tuncer Küllücek hakkında Nisan 2012’de, aralarında Eğitim Bir-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-Sen işyeri temsilcilerinin de bulunduğu öğretmenler ile öğrenci velilerinin şikâyetleri üzerine soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı üstlenen il müfettişi Cengiz Karahan, Küllücek hakkındaki, “Okulun öğretmenlerinden Eğitim Bir-Sen işyeri temsilcisi Mesut Durak’a alenen küfür ettiği, öğrenci dövdüğü, öğrencilere felsefe öğretmeni ve Eğitim-Sen işyeri temsilcisi Suat Özcan hakkında ‘O komünist, bölücü, namaz kılmıyor, itin arkasından giden it olur...’ şeklinde sözler söylediği, bazı öğretmenlerle birlikte öğrenciler arasında ayrım yaptığı” iddialarını araştırdı.

DİN AYRIMI YAPMAKTAN CEZA

Küllücek hakkında hazırlanan disiplin soruşturma raporunda, Küllücek için “öğrenci dövmek ve hakaret etmekten” maaş kesim cezası, felsefe öğretmeni Özcan’a yönelik sözleri nedeniyle “Görevin yerine getirilmesinde siyasi düşünce, din ayrımı yapmaktan” kademe ilerlemesinin durdurulması ve başka okula atanması cezaları istendi. 

İKİ MÜFETTİŞTEN ALEVİLİK SORGUSU 

Raporun hazırlanmasının ardından Küllücek boş durmadı. Bakanlığa başvuran Küllücek, kendisini soruşturan il müfettişi ve iddiaları gündeme getiren öğretmenin “Alevi olduğunu” bildirdi. Bakanlık da okula iki müfettiş gönderdi. Müfettişler okuldaki diğer öğretmenlere, felsefe öğretmeni Özcan’ın Alevi olup olmadığını, bu durumun ilk soruşturmayı etkileyip etkilemediğini sordu.

'ALEVİLİK SUÇSA, BEN BU SUÇU İŞLİYORUM'

Soruşturma yürütürken soruşturmalık olan il müfettişi Karahan sorgusunda, “Hiç kimseyle dostluğum, yakınlığım veya düşmanlığım olmadı, olamaz da. Ben Aleviyim, Alevilik suçsa ben bu suçu işliyorum, ömür boyu da işleyeceğim. Bütün dünyaya Yunus Emre’nin gözüyle bakarım ‘Bütün kamu âleme aynı gözle bakmayan, halka müderris olsa hakikatte asidir’ felsefesi dünya görüşümdür. Soruşturmasını yaptığım okuldaki çalışanların hiçbirinin hangi inançtan olduğunu hayatım boyunca hiç sormadım, sormam da; sormak benim hayat felsefeme aykırıdır. Sorarsam kendimden utanırım” ifadesini verdi.

MÜDÜR YARDIMCILIĞI GÖREVİNİ SÜRDÜRÜYOR

Soruşturma raporu doğrultusunda başka bir okula atanması gereken Küllücek’in atamasının çıktığı ancak müdür yardımcılığı görevini sürdürdüğü Yunus Büyükkuşoğlu Anadolu Lisesi ile ilişiğinin kesilmediği öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/114567111456719

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Recep Tayyip Erdogan nin Eserleri bunlar! - Dayflame

  Insanlari yakanlari serbest birakip "Hayirli olsun" diyen bir Basbakan yapar bedelini ödemez ise, diger yobazlar tabiki bunu örnek alip ayni seyleri yapmaya kalkisirlar. Nasil olsa böyle seylerin cezasi yoktur ve saf Alevileri kulanmak, öldürmek sevaptir deglmi? Sesleri duyulmaz, koyun gibi kes, yak öldürebildigin kadar öldür ne olacak ki. Iyi bundan sonra Almanyada bizde ayni yöntemlere bas vuralim. Hayatin her alaninda siz şeriatçı mısınız, ayrımcı mısınız, yobazmisiniz, gerici misiniz vs. diye önce bir ön sorusturma baslatalim.

  // - Al Capone

  Zaten Aleviler olmasa, Turkiye de Cumuryhet kalmaz, bitter - Turkiye islami devleti olur - Turkçe dili, silinir - arapçaya geçer - iyi tarafi sadece olan yer - her erkeke 3 kari hakki dogar -

  Bu İlk Değil! - hermevsim

  MEB bu ve buna benzer uygulamaları sıkça yapıyor ama bu durumdan farklı olarak iyi kamufle ediyor. Artık ne kadar güvendilerse kendilerine aleni yapmışlar. Yönetici profiline, soruşturma geçirenlerin profiline, ödül dağılımına bakarsanız bunu net olarak görürsünüz. Bu medyanın boynunun borcu olmalı aslında. Bakın Eğitim-Senli öğretmenlerin neler yaşadığına; Alevi öğretmenlerin özellikle...

  sorusturma nasil sonuclanacak merak ediyorum - kujo84

  Bu mudur baska bir okula nasil gonderilir,gittigi okulda ne yapacak farkli mi davranacak sanki.Okul muduru olmak gibi bir yetkisi var enazindan o elinden alinmali.Irkci oldugu MEBe verdigi dilekceden apacik belli.MEBin boyle bir dilekceye sorusturma acmasi bile MEBin mantigini gosterir.Tahminim daha iyi sartlari olan bir okula mudur olucak bu adam.

  . - karlıkayın

  bu tür insanların (insan diyerek yüceltiyorum seni) varlığı insanlık suçudur.

  Sen yoksa sünnimisin????? - siradanbirisi

  Alevi olmak suc olmus. Yobaz ögretmen kendisini elestirenin Alevi oldugundan dolay suclu buluyor. Yani kendinin suc islemesini degil sucu görenin Alevi oldugu kabahat olarak görüyor. Nice entel ve sanatci gecinen AKP dalkavukculari herkesin hakkina sahip cikdiniz bir Alevilere sahip cikma dürüstlügünü gösteremediniz Recep beye karsi. ilerde sizide tekbir cekerek yakarsalar yine Aleviler sizi unuturmazlar.

  TEK KELİME İLE - pispor

  Bu ülkede Alevilik suç varın gerisini siz izah edin