MEB'den Zaman ve Samanyolu'na yalanlama

MEB'den Zaman ve Samanyolu'na yalanlama
MEB'den Zaman ve Samanyolu'na yalanlama
Milli Eğitim Bakanlığı, bugün Zaman gazetesi ve Samanyolu Haber Kanalı'ndan yayımlanan 'Eğitimde Sıkı Yönetim Dönemi' başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı ’ndan yapılan açıklamada; bugün Zaman Gazetesi’nde “Eğitime Büyük Darbe”, Samanyolu Haber Kanalı’nda “Eğitimde Sıkı Yönetim Dönemi”, başlıklı haberlerin içine, Millî Eğitim Bakanlığı’nın mevzuat çalışmaları ile ilgili, kamuoyunu yanlış yönlendirecek yalan unsurların eklendiği kaydedildi. Sosyal medyada ise bu yalan haber unsurları ekseninde, “Eğitime Darbe Planı” başlığı ile sistematik bir kampanya yürütüldüğü belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Millî Eğitim Bakanlığı Türkiye ’nin eğitim politikalarında sağlıklı adımlar atılması ve eğitim sisteminin sorunlarının giderilmesi amacıyla ilgili kanun, genelge ve yönetmeliklerde bazı değişiklikler yapılmasına ilişkin çalışmalarını kendi yetki ve sorumlulukları çerçevesinde, demokratik hukuk devletinin gereklerine ve bakanlığın kurumsal kültürüne uygun olarak yürütmektedir. 

Bakanlığımız, 2010-2014 Millî Eğitim Bakanlığı Stratejik Planı’nda da kamuoyuna açıklandığı üzere dershanelerin özel okullara dönüşmesini kolaylaştıracak bazı teşvikleri öngören bir yasa önerisi hazırlığı içindedir. Ancak bu hazırlıklar esnasında en çok riayet edilen husus, başta dershane çalışanları, öğrenciler ve veliler olmak üzere hiç kimsenin mağdur edilmemesi, Türkiye’de özel sektörün eğitim alanında daha etkin bir biçimde yer alması ve okul dışı alternatif programlar uygulayan kurumlara bağımlılığın ortadan kaldırılmasıdır.
Bu kapsamda, ‘haberde’ ileri sürüldüğü gibi dershanelere para cezası uygulamak, sıkıyönetim uygulamaları getirmek, yazı-reklam-broşür yayınlayan dershanelere maddî yaptırım getirmek gibi alenen yalan ve ilgili kamuoyunu kışkırtıcı ifadeler taslak metinde kesinlikle bulunmamaktadır. Tam aksine Bakanlığımızca yapılan ve yakında ayrıntıları paylaşılacak olan çalışmalarda, dershanelerin özel okula dönüştürülmesi için birçok alternatif ve teşvikler öngörülmektedir.

Bu ‘haber’lerde yer alan bir diğer yalan da, söz konusu yasal düzenlemelerin TBMM’de olağan yasalaşma süreçlerinin dışına çıkılarak yapılacağı iddiasıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”


  http://www.radikal.com.tr/116087411608741

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iç içe olunca - genco940

  kuşlar haber veriyor olmalıki, birinin elinde metin, diğeri yazdığını yalanlama durumunda. Beyler kasap et derdinde, koyun can derdinde, çarı se (444) sisteminizle ve uygulamalarınızla, Hüseyin Çelik beyin otomatiğe bağladığı eğitim sistemi üzerinde devamlı yapılan operasyonlarla hedefiniz olan dinci ve kinci gençlik yetiştirme yolunuzda, çocuklarımızın geleceği ile oynamanıza asla izin verilmeyeceğini bilmeniz kadar, eğitim uygulamalarının ortaya çıkardığı dershanelerinde kalkmasıyla iyiden iyiye ot bir gençlik yaratacağınızdan hiç endişeniz olmasın. Okullarda öğrenemediklerini dershanelerle gidermeye çalışan öğrencileri bu politikalarınızla KPSS ve benzeri sınavlarda yiyip bitirmeyin lütfen. Eğitim yamalı bir bohça değildir, siyasetede alet edilemez.