MEB'in bu çalışmasına dikkat!

ANKARA - Türkiye genelinde ilköğretim okullarında çocukların boyu, kilosu, kas kuvveti, dayanıklılığı, oksijensiz ortamda başarısı ölçülerek ulusal bir veri tabanı oluşturulacak. Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim çocukların spora yatkınlıklarını ölçmek için Türkiye’de ‘benzeri görülmemiş’ bir çalışma başlatıyor. ‘Sağlıklı Bir Toplum ve Şampiyonlar İçin Yetenek Testi’ projesi kapsamında, Türkiye genelinde ilköğretim 4. ve 5. sınıflarda öğrenim gören kız ve erkek öğrenciler değerlendirilecek. Testler MEB Okuliçi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Dairesi Başkanlığı’nca uygulanacak.
Araştırmada, öğrencilerin vücut kitle endeksi, esnekliği, kas kuvveti ve dayanıklılığı, hızı, kardiovasküler dayanıklılığı, kilosu, boyu, deri kıvrımı, oksijensiz ortamdaki başarısı ölçülecek. Öğrencilerin ölçümlerinde, elektronik tartı, çelik mezura, kronometre, şerit mezura, çap ölçer kullanılacak. Her öğrenci için kişisel bilgilerin ve test sonuçlarının kayıt altına alınacağı bir form düzenlenecek. Öğrencilerin ölçümleri için velilerden izin alınacak. 

Veri tabanı oluşturulacak
Çalışmanın sonunda ‘ülke genelinde’ öğrencilerin spora fiziksel uygunluk normları ve vücut tiplerinin özellikleri tespit edilmiş olacak. Bu testler belirtilen yaş grubundaki öğrenciler için her yıl tekrarlanacak. Projenin ikinci adımı olarak da öğrencilere yetenek testi uygulanacak ve bu testlerin sonucuna göre çocuğun spora ve spor okullarına yönlendirilmesi sağlanacak.
MEB Okuliçi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Dairesi Başkanı İsmail Toksöz, “Sporla ilgilenen başta federasyonlar, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, bütün dernekler, kuruluşlar MEB’in İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetim Bilgi Sistemi’nde (ILSIS) hazırlanacak bir modül üzerinden Türkiye’deki bu çocukların ölçümlerini görebilecekler. Böylece aramadan, yanılmadan çocuklara ulaşabilecekler” dedi.

‘Türk sporu ivme kazanacak’
Futbol oynayanların ön, güreş yapanların arka kaslarının, voleybol ve basketbol oynayanların yukarı kaslarının geliştiğini anlatan Toksöz “Öğrencilerin hangi sporları yapabileceği kategorize edilecek. Türk sporu ivme kazanacak” diye konuştu. (aa)