Mecidiyeköy bombacısı elde

Bir katliam engellendi

Mecidiyeköy Meydanı'nda sivil polisler bir genci üzerine atlayarak etkisiz hale getirdi. Gencin çantasından üç kilo A4 tipi patlayıcı çıktı. Bomba kalabalığın geçtiği bir akbil gişesinin yanına bırakılmıştı.

İSTANBUL - Mecidiyeköy'deki Akbil gişesinin önüne, içinde 2.6 kilogram A4 patlayıcı bulunan çantayı bırakan ve PKK üyesi olduğu ileri sürülen bir şüpheli, kaçmak üzereyken yakalandı. Zanlının üzerinden ayrıca 1975 doğumlu Mehmet Demirkaya adına düzenlenmiş sahte bir kimlik çıktı. Şüphelinin Yenibosna'daki evine yapılan operasyonda çok sayıda patlayıcı madde ve fünye bulundu. Yetkililer, Kuştepe ve başka bazı yerlerde de operasyonlar düzenlendiğini belirtirken İstanbul Valisi Muammer Güler, zanlının sorgusundan sonra bir kişinin daha yakalandığını ve hedeflerinin araştırıldığını söyledi.
İtfaiye ve ambulanslar geldi
Emniyet kaynaklarına göre istihbarat çalışması sonucu takip edilen bir şüpheli, dün 12.00 sularında Şişli Emniyet Müdürlüğü'nün tam karşısındaki İETT Akbil gişesi önüne bir çanta bırakıp kaçmaya çalıştı. Zanlı, terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı. Şüpheli sorgulanmak üzere gözaltına alınırken, gişe önündeki çanta nedeniyle çevrede yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Mecidiyeköy Meydanı abluka altına alınırken, olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi geldi. Bölge havadan helikopterle kontrol altında tutuldu. E-5 ve Mecidiyeköy'e bağlanan yollar trafiğe kapatıldı. Çanta bomba uzmanlarınca araç içinde incelendi. Kontrollü şekilde yapılan incelemeler sonrasında şüphelinin çantasında 2.6 kilogram A-4 tipi patlayıcı, cep telefonu düzeneği ve bol miktarda çelik bilye ve açma kapama butonu bulundu. Bomba, uzman ekipler tarafından etkisiz hale getirildi. Bunun ardından bölgede hayat normale döndü.
Olayın görgü tanığı olan Akbil gişesi memuru Sami Çaylak, 30 yaşlarında sırt çantalı bir şahsın sivil giyimli polisler tarafından gişe önünde yaka paça gözaltına alındığını belirterek "Çanta gişenin önünde kaldı. Daha sonra içinde bomba olduğunu öğrendik" dedi. Başka bir görgü tanığı temizlik işçisi Hüseyin Bektaş da olayı şöyle anlattı: "Yolu süpürüyordum. Polisler birden geldi. 'Boşaltın burayı, bomba var!' diye bizi uzaklaştırdılar."