Mecidiyeköy Lisesi bir dönemi böyle sona erdirdi

Mecidiyeköy Lisesi edebiyat öğretmeni Asım Baltaş 14 Mart günü, okulunun 'ülkücü' bir öğrencisinin saldırısına uğradı.
Haber: HAKAN GÜLSEVEN / Arşivi

İSTANBUL - Mecidiyeköy Lisesi edebiyat öğretmeni Asım Baltaş 14 Mart günü, okulunun 'ülkücü' bir öğrencisinin saldırısına uğradı. Olayın ardından da lisede Eğitim-Sen işyeri temsilciliği yapan üç öğretmen hakkında çeşitli gerekçelerle bir dizi soruşturma başlatıldı.
Eğitim-Sen işyeri temsilcisi öğretmenler Asım Baltaş, Nigar Yılmaz ve Yalçın Erdoğan, lisedeki sorunların önceki öğrenim yılında okula stajyer olarak gelen İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğrencisi Şükrü Topuz'a olumsuz rapor vermeleriyle başladığını belirtti. Felsefe öğretmeni Erdoğan, Nigar Yılmaz'la birlikte Topuz'un öğretmenliğe uygun olmadığını stajyerlik formuna 'olumsuz' görüş yazdıklarını söyledi. Bunun ardından da Yılmaz stajyer Topuz tarafından okul dışında saldırıya uğradı.
Staj raporunun, Mecidiyeköy Lisesi Müdürü Hasan Zinni tarafından imzası taklit edilerek 'olumlu' olarak değiştirildiğini belirten Erdoğan, bunun üzerine yargıya başvurduğunu söyledi. 'Ülkücü' kesimden tehditlerin arttığını ifade
eden öğretmenler, son olarak edebiyat öğretmeni Asım Baltaş'ın saldırıya uğradığını söyledi. Öğretmenler, "Ülkücü kadrolaşma nedeniyle can güvenliğimiz yok" dedi.
Öğrenciler de şikâyetçi
Öğrenciler de, lisede bazı yönetici ve öğretmenlerin 'ülkücü' diye adlandırılan öğrencilere arka çıkması nedeniyle ciddi sorunlar yaşandığını söyledi. Müdür yardımcısı İbrahim Özkan'ın bir öğrencinin üzerinde silah bulunmasına rağmen olayı örtbas ettiğini iddia eden öğrenciler, tarih öğretmeni Dursun Samet Akdağ'ın şeriat propagandası yaptığını söyledi.