Meclis '1 Mayıs' mesaisini yaptı

1 Mayıs'ın 'Emek ve Dayanışma Günü' adıyla tatil olması önerisi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi

ANKARA - 1 Mayıs’ın, ‘Emek ve Dayanışma Günü’ adıyla tatil olmasına ilişkin kanun tasarısının görüşmeleri dün TBMM Genel Kurulu’nda yapıldı.
TBMM Genel Kurulu’nda dün akşam yapılan görüşmelere sendikaların temsilcileri de katıldı. CHP ve DTP’li vekiller Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamalarına açılmasını istedi. DTP’li Akın Birdal, “1977’deki 1 Mayıs katliamının ardındaki adres kontrgerilladır. Gelin, Almanya ve Türkiye dışındaki NATO ülkelerinde temizlenmiş olan kontrgerillayı açığa çıkaralım” dedi. CHP’li Mustafa Özyürek de “AKP kendisine pay çıkarabilir ama işçiler bunu söke söke, canlarını vererek aldı” diye konuştu. MHP’li İsmet Büyükataman ise, “Asıl amaç kutlamak olmalıdır, nerede kutlanacağı önemli değildir” dedi. AKP Grubu adına konuşan Agah Kafkas, daha sonra Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, bakanlar ve partilerin grup başkanvekillerine  birer kırmızı karanfil verdi.
Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in Taksim talebiyle ilgili “30 yıl aradan sonra 1 Mayıs gününün tekrar bir kargaşa, bir olumsuz gün olarak hafızalarda yer etmesini kimse istemez” sözlerine CHP ve DTP’li milletvekilleri tepki gösterdi.  1 Mayıs’ın tatil ilan edilmesi kabul edildikten sonra, tasarı üzerine verilen önergelerin görüşmelerine geçildi. Gazete baskıya girdiği sırada görüşme sürüyordu. (Radikal)