Meclis devreye girdi, açlık grevi bitti

Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Erzurum Ceza ve Tutukevi’nde Kürtçe yasağı ve kötü muamele nedeniyle mahkûmların yaklaşık 40 gündür sürdürdüğü açlık grevi Meclis’in devreye girmesiyle sona erdi.
Cezaevindeki 31 kişi 27 Şubat’ta süresiz açlık grevi başlattı. Mahkûmlar TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na da mektup gönderdi.
Bu gelişmeler üzerine Meclis devreye girme kararı aldı. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, önceki gün Erzurum’a giderek, Başsavcı, Cezaevi Savcısı cezaevi yönetimi ve açlık grevi yapanlarla görüştü.
Görüşmelerdon sonra açıklama yapan Üskül, kapalı ve açık spor tesisi yapılması konusunda karar alındığını, çalışmaların başladığını söyledi. Mahkûmların 10 saate kadar ortak sohbet etme haklarını kullanmak istediğini kaydeden Üskül, “Bu konuda uzlaşma sağlandı” dedi. Mahkûmların cezaevine Kürtçe yayınların alınmadığı yönündeki şikâyeti üzerine bu konudaki prosedürün incelenmesi sözü verildiğini anlatan Üskül, telefonda Kürtçe konuşma yasağına ilişkin de Adalet Bakanlığı’nın tüzük değişikliğinin bekleneceğini kaydetti. Üskül, Cezaevleri Alt Komisyonu’nun 10 gün sonra cezaevinde bir inceleme yapacağını bildirdi.