Meclis, Filistin ve Irak'ı görüşecek

Irak'ta yaşanan işkenceler ve İsrail'in Refah Kampı'nda Filistinlilere yönelik saldırıları TBMM'yi harekete geçirdi. Meclis bu hafta Ortadoğu'yu tartışacak.

ANKARA - Irak'ta yaşanan işkenceler ve İsrail'in Refah Kampı'nda Filistinlilere yönelik saldırıları TBMM'yi harekete geçirdi. Meclis bu hafta Ortadoğu'yu tartışacak.
Genel Kurul yarın, CHP ve AKP gruplarının önergeleri doğrultusunda Irak'taki işkence olaylarını genel görüşmeye açacak. Genel görüşme kararı alınmasının ardından Refah Kampı'nda yaşananları incelemek üzere bölgeye giden AKP'li Hüseyin Tanrıverdi başkanlığındaki Türkiye-Filistin Dostluk Grubu'nun gözlemleri de değerlendirilecek. Yarın ayrıca, Futbol Federasyonu Yasası'nda değişiklik öngören tasarıyla Kamu Görevlileri Etik Kurulu oluşturulmasına ilişkin tasarı ele alınacak. Genel Kurul, çarşamba günü ise gıdaların denetimine ilişkin tasarı ile Mera Kanunu'nda değişiklik öngören tasarıyı görüşecek.
Komisyonların gündemi yoğun
Bu hafta komisyonlar da yoğun çalışacak. KİT Komisyonu yarın, şubat ayında sekize karşı dokuz oyla ibra edilen Emekli Sandığı'nın 2000-2001 yıllarına ait komisyon raporuna AKP'li Hamza Albayrak ve 22 arkadaşının yaptığı itirazları görüşecek. Yarın ayrıca Plan ve Bütçe Komisyonu, büyükşehir belediyeleri kanunu tasarısını ele alacak. İçişleri Komisyonu, çarşamba günü yolsuzlukla mücadele kanunu tasarısıyla, Dahiliye Memurları Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının görüşmelerini yapacak. Plan ve Bütçe Komisyonu ise aynı gün Bülent Arınç'ın TBMM Vakfı kurulmasına ilişkin kanun teklifini ele alacak.
Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon da çarşamba günü, dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkin hazırlık raporlarını görüşecek.