Meclis iddiaları araştıracak

Meclis Genel Kurulu, sporda şiddet, şike ve doping iddialarının incelenmesi için araştırma komisyonu kurulmasını kararlaştırdı. Genel Kurul'da dün AKP ve CHP milletvekillerince verilen beş ayrı araştırma önergesi birleştirilerek görüşüldü.

ANKARA - Meclis Genel Kurulu, sporda şiddet, şike ve doping iddialarının incelenmesi için araştırma komisyonu kurulmasını kararlaştırdı. Genel Kurul'da dün AKP ve CHP milletvekillerince verilen beş ayrı araştırma önergesi birleştirilerek görüşüldü.
Hükümet adına söz alan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, dünya çapında 'ekonomik sektör' haline gelen futbolun, 'görsel' özelliğini yitirdiğini, mafyanın bu büyük kaynaktan pay alabilmek için devreye girdiğini ve 'başarılı' da olduğunu vurguladı. Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine ilişkin yasayı çıkardıklarını, federasyonları özerkleştirdiklerini belirten Şahin, şike ve doping iddialarıyla ilgili de Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu harekete geçirdiğini söyledi. Şahin, kulüpleri ise gerekli önlemleri almamakla eleştirdi.
CHP'li Mehmet Ali Özpolat ise "Ne yazık ki, yeşil çimlere ve formalara camur sıçradı. insanlarımız futbol izlediklerini sanırken, aslında mafyanın kendilerine oynadığı oyunu izlemektedir" diye konuştu.
AKP'li Musa Uzunkaya da federasyon ve futbol kulübü yöneticilerini eleştirerek, bu kişilerin mafya gruplarıyla kurduğu ilişkilerin mutlaka yakın takip altına alınması gerektiğini söyledi.
Genel Kurul'da, önerge sahipleri adına yapılan konuşmaların ardından yapılan oylamada, araştırma komisyonu kurulması AKP ve CHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. Komisyon toplam 12 üyeden oluşacak ve üç ay süreyle çalışma yürütecek.