Meclis karakolda ölüm, biber gazı ve Muş olaylarına el koydu

Meclis karakolda ölüm, biber gazı ve Muş olaylarına el koydu
Meclis karakolda ölüm, biber gazı ve Muş olaylarına el koydu

Meclis İnsan Hakları Komisyonu, polisin Ankara?da eylem yapan Tekel işçilerine müdahalesine ilişkin kamera görüntülerini istedi. CHPde hükümete biber gazına verilen parayı sordu. FOTOĞRAF: ÜMİT KOZAN / DHA

ANKARA - Meclis, Tekel işçilerinin eylemine polisin gazlı müdahalesinin ardından, dağıtım iznine çıktığı sırada Avcılar’da gözaltına alınan daha sonra karakolda intihar ettiği iddia edilen Osman Aslı olayına el koydu. Meclis, ayrıca Muş’ta iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin de bilgi istedi.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Avcılar’da gö-zaltına alındığı karakolda postal bağıyla intihar ettiği açıklanan er Osman Aslı’nın durumunu  incelemeye aldı. Komisyon Başkanı Zafer Üskül, İstanbul Valiliği’nden olay hakkında gerekli araştırmanın yapılması ve ulaşılan sonucun komisyona bildirilmesini istedi. Üskül, “O delikanlıyı postallarını çıkarmadan avukat görüşme odasına alan kişiyle ilgili bir işlem yapıldı mı yapılmadı mı?” dedi.
Üskül, DTP’nin kapatılmasının ardından Muş’un Bulanık ilçesinde çıkan ve iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin de inceleme başlattı. Üskül, olayı soruşturan savcılıktan gelişmelere ilişkin bilgi ve belgeleri istedi.
CHP ve MHP milletvekillerinin de destek verdiği Tekel işçilerinin eyleminde polisin gazlı müdahalesini de incelemeye alan Komisyon,  Ankara Valiliği’nden kamera görüntülerini talep etti.
CHP Ordu Milletvekili Rahmi Güner ise hükümete, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, 2002 yılından beri ne kadar biber gazı satın aldığını sordu. (Radikal)