Meclis 'kocakulak'ın peşinde

Meclis 'kocakulak'ın peşinde
Meclis 'kocakulak'ın peşinde

Dinleme ve görüntüleme cihazları en çok üçlü priz, mouse, saat ve araba anahtarına yerleştiriliyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın evinin altındaki çalışma ofisinde dinleme cihazı bulunduğunu açıklamasının ardından TBMM yasadışı dinlemelere karşı harekete geçti. Meclis’te dinlemelerle ilgili komisyon kurulması kararlaştırıldı.
Bu doğrultuda AK Partili 140 milletvekilinin imzasıyla yasadışı dinlemeler ve özel hayatın gizliliğinin ihlaline ilişkin Meclis araştırma önergesi dün TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Önergenin gerekçesinde, “Yasadışı dinlemelerin hangi araçlar kullanılarak yapıldığının, bu araçların nasıl temin edildiğinin ve sorunun çözümü amacıyla alınması gereken önlemlerin tespiti için Meclis’e sorumluluk düşmektedir” denildi. Komisyon, 3 ay boyunca telefon ve ortam dinlemelerini araştıracak. Ayrıca hem ‘böcek’ mağdurlarının hem de uzmanların bilgisine başvuracak.

Failller tespit edilecek

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, bu olayların nasıl olduğunun ve kimlerin yaptığının ortaya koyulacağını söyledi. Vural, komisyonun tavsiyeleri doğrultusunda birtakım adımların atılmasını isteyeceklerini de kaydetti. Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı da, kendi bünyesinde teknolojik güvenlik uygulamalarının yürütülmesini sağlamak amacıyla ‘Güvenlik Sistemleri Şube Müdürlüğü’ kurulmasına karar vermişti.