Meclis şaştı bu işe

'Henüz alamadık'
Radikal'in 'Hayata Dönüş Operasyonu'na ilişkin haberleri TBMM'yi karıştırdı. Haberlerin dayanağı olan Adli Tıp raporları, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'ndan gizlenmiş. Cezaevi Alt Komisyonu Başkanı Hasan Macit, "Biz bu raporları henüz alabilmiş değiliz" dedi.
Türk savunmada
Komisyon yetkilileri, operasyonla başından beri yakından ilgilendiklerini ama istenen bilgi ve belgelerin kendilerine bir türlü yollanmadığını söyledi. Adalet Bakanı Türk ise, "Adli Tıp Kurumu'nun raporu, delillerden sadece biridir" dedi.
Haber: ANDAN KESKİN / Arşivi
YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Radikal'in 'Gerçeğe dönüş', 'Böyle öldüler', 'Resmi yalanlar' başlıklı haberleri, TBMM'yi karıştırdı. Meclis de 'Gerçeğe dönüş'ün peşine düşerken, Adli Tıp raporlarına ulaşmayı başaramadı.
Cezaevlerinde yoğun silahlı çatışma olduğu, mahkûmların kendini yakarak ya da birbirini vurarak öldüğü yönündeki açıklamaları büyük ölçüde tekzip eden ve güvenlik güçlerinin aşırı güç kullandığı iddiasını güçlendiren Adli Tıp raporlarının, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'ndan da gizlendiği ortaya çıktı. Cezaevleri Alt Komisyon Başkanı Hasan Macit, "Bu raporları henüz biz alabilmiş değiliz, bize gönderilmedi" dedi.
Bu nasıl ilgi?
19 Aralık'taki cezaevleri operasyonundan sonra ocak ayında kurulan İnsan Hakları Alt Komisyon Başkanı Macit'in ilginç değerlendirmesi şöyle:
"Gazetenizin haberlerini takip ediyorum. Bazı dokümanlar henüz Adalet Bakanlığı'ndan komisyonumuza gelmedi. Edirne ve Sincan F tipi ceza evinde sevkler sonrası önkabulde tutulan raporlar da gelmedi.
Operasyon sonrası tutukluların darp olayına maruz kalıp kalmadığı, kalmışsa bunun derecesinin ne olduğuna ilişkin raporları istiyorduk. Ayrıca başından beri cezaevi doktorlarının raporlarını, özellikle de Adli Tıp'ın otopsi raporlarını bekliyorduk. Aradan geçen yedi aylık süreye rağmen bu belgeler bize iletilmiş değil."
Komisyon bilgi istemişti
TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Hayata Dönüş operasyonlarıyla ilgili belge ve bilgileri
Adalet Bakanlığı'ndan ısrarla istemesine karşın alamadı. Konuyla ilgili alt komisyon kurulmadan, operasyonun hemen ardından Başkan Hüseyin Akgül, otopsilerin Minnesota belgesi ve diğer uluslararası kurallara uygun yapılması konusunda Adalet Bakanlığı'nı
uyardı. Alt Komisyon kurulduktan sonra da bakanlıktan konuya ilişkin bilgi ve belgeler istendi. Ancak yanıt alınamadı.
Türk'ten de sözlü talep
Akgül, 6 Nisan 2001'de bakanlığa yeni bir yazı göndererek, operasyonlar sırasında ölen mahkûm ve güvenlik güçlerinin otopsi raporları, video görüntüleri ve resimlerin örneklerini istedi. Akgül ayrıca, mahkûmların
kaybolduğu iddia edilen eşyalarının akıbeti ve bu konuda açılan soruşturmaların sonuçlarıyla ilgili bilgi ve belgeleri de sorarken, daha önce de istemelerine karşın bilgi gelmemesinden yakındı.
Komisyon, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'le sık sık görüşerek, belgelerin gönderilmesini sözlü olarak da istedi. Belgeler gelmeyince, Alt Komisyon raporunu tamamladı ve Üst Komisyon'a sundu. Ancak Üst Komisyon, Adli Tıp raporları olmadığından raporu eksik buldu ve yeniden yazılmasını istedi.
Bunun üzerine Cezaevleri Alt Komisyon Başkanı DSP'li Hasan Macit, 21 Haziran'da bakanlığa yeni bir yazı göndererek, aynı bilgi ve belgeleri yeniden sordu ancak yine olumlu bir yanıt alamadı. Alt Komisyon, Adli Tıp raporları gelmediği için raporunu yeniden yazamadı. Yaz tatili sırasında da çalışma kararı almasına karşın komisyonun raporu yeni yasama dönemine kaldı.