Meclis Soma'yı 'araştırmayı' 29 Nisan'da reddetti

Meclis Soma'yı 'araştırmayı' 29 Nisan'da reddetti
Meclis Soma'yı 'araştırmayı' 29 Nisan'da reddetti
Soma'da meydana gelen maden kazalarıyla ilgili CHP'li milletvekillerinin hazırladığı bir araştırma önergesinin 29 Nisan 2014 günü TBMM'de reddedildiği ortaya çıktı.

Radikal.com.tr – Manisa'nın Soma ilçesinde, Soma Holding’e ait kömür ocağında bugün öğle saatlerinde trafo patlaması nedeniyle çıkan yangında ilk belirlemelere göre 4 işçi hayatını kaybederken, yüzlerce işçi de maden ocağının içinde mahsur kaldı.

İşte çok sayıda işçinin ölümü ve yaralanmasına yol açan bu kazanın ardından, Soma’daki maden ocaklarında iş güvenliğiyle ilgili çarpıcı bir detay ortaya çıktı.

2013 yılının Ekim ayında CHP ’li milletvekilleri, Soma’daki madenlerde meydana gelen kazalarla ilgili olarak bir araştırma önergesi hazırlayarak konuyu TBMM’nin gündemine taşımak istediler. 

Ancak Soma’da meydana gelen kazaların ve yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması amacıyla Meclis’te bir Araştırma Komisyonu Kurulması istemiyle verilen önerge ancak 29 Nisan 2014’te Meclis gündemine gelebildi.

Bundan sonrasını CHP Manisa milletvekili Özgür Özel’den dinleyelim:

“Bizim 23 Ekim tarihinde, 60 vekilin imzasıyla 20 gün önce reddedilen meclis araştırma önergemiz vardı. Her ay üç ayda bir ölümlü ve yaralamalı kazalar oluyor. 10 kez üst üste kaza yaşandıktan sonra en son kapatılmıştı. Onlarca cezaya rağmen bunlar önlenemiyor. Benim hazırladığım meclis komisyonu kurulması önerisinde, Soma’daki kazaların mercek altına alınmasını önerdik. MHP ve BDP ’nin desteği aldık. 20 gün önce maalesef reddedildi. Bu noktaya geleceği dünden belliydi. Her gün işçi hayatının tehdit altında olduğuyla ilgili ihbarlar alıyoruz. Bu kadar ağır bedel ödedikten sonra olmamalıydı. Meclis’in hatta DDK’nın el koyması gerekiyor. Biz Manisa milletvekilleri olarak bıktık madenci cenazesine gitmeye. Bu acıya ne bizim ne ailelerin yürekleri dayanmıyor.”

Fotoğraflarla Soma'da maden faciası!


Canlı yayında kızdıran gaf!


Başbakan'dan Soma faciası için ilk açıklama


Cengiz Ergün'den korkutan açıklama


İşte maden ocağının son raporu


Soma'daki maden ocağı faciası sonrası siyasilerden ilk açıklama


Gül'den 'devletin tüm imkanları seferber edilsin' talimatı


Meclis Soma'yı 'araştırmayı' 29 Nisan'da reddetti


Taner Yıldız Soma'ya gitti


Maden ocağında yangın