Meclis Tv yayınına anayasal güvence

Meclis Tv yayınına anayasal güvence
Meclis Tv yayınına anayasal güvence
Meclis TV yayınlarının sınırlanmasıyla başlayan tartışma, 'yeni anayasa'da çözüme kavuştu.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA -  Anayasaya, TRT tarafından tahsis edilen bir kanalda Meclis’teki açık görüşmelerin canlı olarak yayınlanması hükme bağlandı.

TBMM Anayasa Uzlaşma 2 No’lu Alt Komisyonu, ‘yeni anayasa’nın ‘Yasama Bölümü’ndeki “Görüşmelerin Açıklığı ve Yayınlanması” maddesini yazdı. Maddeyle kapalı oturum ve Meclis Tv yayınlarıyla ilgili önemli düzenlemeler yapıldı.

Maddenin ikinci fıkrasıyla kapalı oturuma geçilmesi için üye tam sayısının salt çoğunluğunun aranması şartı getirildi.

Ayrıca muhalefet milletvekillerinin talebi üzerine maddeye eklenen “Meclis’teki açık görüşmelerin canlı ve her türlü araçla yayımı esastır. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun bir kanalı bu için tahsis edilir” şeklinde fıkra eklenerek Meclis’teki açık çalışmaların yayınlanması da anayasal güvenceye alındı. Daha önce Meclis Tv ile ilgili kararları Meclis Başkanlık Divanı alıyordu. Başkanlık Divanı kararıyla geçen yıl, TBMM Genel Kurulu çalışmalarının yayınlanmasına kısıtlama getirildi. Daha önce Genel Kurul çalışmalarının tamamı yayınlanırken, bu süre haftada üç gün, 14.00 - 19.00 saatleri arasına çekilmişti. Uygulamaya muhalefet ‘sesimiz kısılıyor’ diyerek tepki göstermişti.


  ETİKETLER:

  Muhalefet

  ,

  TBMM

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  TRT

  ,

  Anayasa

  ,

  radyo

  ,