Meclis Tv yayınına anayasal güvence

Meclis Tv yayınına anayasal güvence
Meclis Tv yayınına anayasal güvence
Meclis TV yayınlarının sınırlanmasıyla başlayan tartışma, 'yeni anayasa'da çözüme kavuştu.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA -  Anayasaya, TRT tarafından tahsis edilen bir kanalda Meclis’teki açık görüşmelerin canlı olarak yayınlanması hükme bağlandı.

TBMM Anayasa Uzlaşma 2 No’lu Alt Komisyonu, ‘yeni anayasa’nın ‘Yasama Bölümü’ndeki “Görüşmelerin Açıklığı ve Yayınlanması” maddesini yazdı. Maddeyle kapalı oturum ve Meclis Tv yayınlarıyla ilgili önemli düzenlemeler yapıldı.

Maddenin ikinci fıkrasıyla kapalı oturuma geçilmesi için üye tam sayısının salt çoğunluğunun aranması şartı getirildi.

Ayrıca muhalefet milletvekillerinin talebi üzerine maddeye eklenen “Meclis’teki açık görüşmelerin canlı ve her türlü araçla yayımı esastır. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun bir kanalı bu için tahsis edilir” şeklinde fıkra eklenerek Meclis’teki açık çalışmaların yayınlanması da anayasal güvenceye alındı. Daha önce Meclis Tv ile ilgili kararları Meclis Başkanlık Divanı alıyordu. Başkanlık Divanı kararıyla geçen yıl, TBMM Genel Kurulu çalışmalarının yayınlanmasına kısıtlama getirildi. Daha önce Genel Kurul çalışmalarının tamamı yayınlanırken, bu süre haftada üç gün, 14.00 - 19.00 saatleri arasına çekilmişti. Uygulamaya muhalefet ‘sesimiz kısılıyor’ diyerek tepki göstermişti.


  ETİKETLER:

  Muhalefet

  ,

  TBMM

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  TRT

  ,

  Anayasa

  ,

  radyo

  ,

  http://www.radikal.com.tr/111633911163392

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  GÜVEN SORUNU VAR - Sedat Gürsel

  Anayasa ve hukuk kurallarına uyulan bir demokraside yaşasak olumlu bir gelişme diyebilirdik. Oysa ülkemizde özellikle iktidar partisine bağlı siyasetçiler, hukuğu, yasaları, anayasayı çiğnemek veya etrafından dolaşmak konusunda uzmanlar. İktidar partisine güven kalmadıktan sonra, iktidardan düşmesinden başka hiçbirşey umut vermiyor, mutlu etmiyor.

  ... - dogan_23

  Yahu siz çocuk mu kandırıyorsunuz?? "Meclis’teki açık görüşmelerin canlı ve her türlü araçla yayımı esastır" cümlesinin, bağlayıcı HİÇBİR ANLAMI YOKTUR. ("Yayınlanır" demiyor. Hatta tam tersine "meclisin çoğunluğu istemezse yayınlanmaz" diyor!) Birşeyin anayasada geçmesi "anayasal güvence" filan değildir, olsa olsa "yetmez ama evet"çi zihniyet için elma şekeridir. Meclis TV yayınlarının sınırlanmasına en ufak etki edecek bir hüküm söz konusu değil burada. Böyle birşeyin muhalefet tarafından kabul edilmesi de garip, "anayasal güvence"(!) diye haber yapılması da.