Meclis üç gün sonra toplanıyor

TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP'nin, Meclis'in terör konusunu görüşmek üzere olağanüstü toplantı çağrısına aynı gün yanıt verdi. Arınç, Genel Kurul'u 19 Eylül Pazartesi günü toplantıya çağırdı.

ANKARA - TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP'nin, Meclis'in terör konusunu görüşmek üzere olağanüstü toplantı çağrısına aynı gün yanıt verdi. Arınç, Genel Kurul'u 19 Eylül Pazartesi günü toplantıya çağırdı.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, dün sabah Arınç'a partisinin 123 imzalı olağanüstü toplantı başvurusunu sundu. Anadol görüşme sonrası, "Başbakan 19 Eylül'de Türkiye'ye dönecek ve 24 Eylül'de tekrar yurtdışına çakacak. Bu nedenle toplantının 21 Eylül'de yapılmasını istedik. Başbakan'ın bu konuda ne düşündüğünü öğrenmek istiyoruz" dedi. Meclis Başkanı Arınç, başvurudan hemen sonra Meclis'te temsil edilen siyasi partilerle temasa geçti. AKP Grubu'ndan TBMM Başkanlığı'na, Erdoğan'ın 19 Eylül Pazartesi günü Türkiye'de olacağı bilgisi verildi. Bunun üzerine TBMM Başkanlığı, CHP'nin de görüşünü alarak olağanüstü toplantı gününü 19 Eylül Pazartesi saat 15.00 olarak belirledi.
AKP destek vermiyor
Bunun üzerine AKP yönetimi bir değerlendirme toplantısı yaptı. ABD'de bulunan Erdoğan'la da temas kuran parti yönetimi 'olağanüstü toplantıya destek vermeme' kararı aldı. AKP grup başkanvekilleri, akşam bir basın toplantısıyla kararlarını açıkladı. Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, şunları söyledi: "Meclis'in toplanabilmesi için gerekli olan karar yeter sayısı 184'ü bulurlarsa biz de toplantıya girer, görüşlerimizi açıklarız. Ancak yoklamaya katılmayacağız. Erdoğan da olağanüstü toplantının yapılacağı gün Trabzon'da olacak. Bu nedenle o tarihte Ankara'da olacağını zannetmiyorum. 3 Ekim öncesinde böyle bir toplantı Türkiye'nin yararına olmaz.
3 Ekim öncesinde 'Acaba bir olağanüstü şart mı var' diye bir kanaatin oluşmasına fırsat vermemeliyiz."
Muhalefet 184'ü bulmak zorunda
İçtüzüğe göre, olağanüstü toplantı gündemindeki konu, Genel Kurul'daki yoklamada çoğunluğun sağlanması durumunda görüşülebiliyor. Bunun için de toplantı yeter sayısı olan 184'ün Genel Kurul'a katılması gerekiyor. 355 milletvekili bulunan AKP katılmasa bile, diğer milletvekillerinin sayısı 191'e ulaşabiliyor. Bu arada Başbakanlık Basın Merkezi, dün, Erdoğan'ın 19 Eylül Pazartesi günü Trabzon'da olacağını açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7575147575140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.