Meclis'in Beyoğlu tespiti: Polis aracında cezalandırma var

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, üç ayrı olayla ilgili olarak inceleme yaptığı Beyoğlu Emniyeti'nde 'işkence ve kötü muamele' uygulandığı kanaatine ulaştı.YURDAGÜL ŞİMŞEK

Komisyon, kişilerin ‘polis araçlarına bindirilerek’ cezalandırıldığı kanaatine ulaştı ve Emniyet Müdürü Yusuf Yüksel’i eleştirdi.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde İstanbul Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik şikâyetler üzerine oluşturulan alt komisyon raporunu tamamladı. Komisyon, birbirinden ayrı tarihlerde Beyoğlu Emniyeti’nin sorumluluk alanlarında Şah Mehmet Aras ve oğlunun dövülmesi, Hâkim Adlığ’ın dövülmesi ve hakkında tutuklama kararı bulunan Çağdaş Kulaçatan’la ilgi olayları inceledi. Raporda şu saptamalar yer aldı:

* Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü görevlileri, hukuka aykırı olarak, şahısların polis araçlarına bindirilerek sorgulanmalarının hatta cezalandırılmalarının tercih edildiği, bu işlemin idari bir pratik haline getirilmeye çalışıldığı endişesi ve kanaati uyanmıştır.

* Hukuki düzenlemelere karşın son dönemlerde bazı kamu görevlilerinin kötü muamele ve eziyet (işkence) suçunu oluşturacak eylem ve davranışlar içinde olduklarına dair iddialar ve olaylar gerçekleşebilmektedir.

* Polis görevlileri asayişi sağlamaya değil, kendi intikam duygusunu tatmin etmek için asayişi yok etmeye çalışan biri haline gelmemelidir. Asayişi sağlamakla görevli olanların ihkâk-ı hak sayılacak fiil ve davranışlarda bulunması kabul edilemez.

* Komisyonumuzda, polis memurlarının eylemlerinin soruşturulmasında gerekli hız ve özen içinde hareket edilmediği, şiddet eylemlerinin sorumlularının bu şekilde neredeyse bir cezasızlıktan yararlandırılmakta olduğu kanaat ve endişesi mevcuttur.

* Beyoğlu Emniyeti’nde bir yönetim zafiyeti kendini göstermektedir. Emniyet Müdürü Yusuf Yüksel, olayları etkili bir biçimde araştırmamış, yardımcılarına konuyu araştırttığını ancak hiçbir görevlinin bu olayları kabul etmediğini söylemiştir. Hiçbir görevlinin bu olayları yapsa bile kabul etmeyeceği gerçeğini ilk başta Emniyet Müdürü Yusuf Yüksel bilmelidir